Clinton AKP'nin sırtını sıvazladı "Türkiye'nin yaptıklarını ne kadar övsem yetmez"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un bugün gerçekleşen görüşmesinin ardından ortak bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda iki ülkenin Suriye konusundaki işbirliğine vurgu yapıldı. Clinton bu işbirliğini "Türkiye'yi ne kadar övsem az" sözleri ile özetledi.
Cumartesi, 11 Ağustos 2012 21:26

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Suriye konusunda temaslarda bulunmak için özel uçakla saat 04.30'da İstanbul'a geldi. Annan'ın istifası, Suriye'de Kürtlerin kazandığı yeni pozisyon, Halep'te artan çatışmalar gibi bir dizi yeni gelişmenin eşliğinde masaya oturan taraflar, bundan sonrası için işbirliği mesajı verdi.

Toplantı sonrası yapılan ortak açıklamada Esad sonrası ortaya çıkabilecek iktidar boşluğunda PKK ve El-Kaide gibi örgütlerin insiyatif almaması konusunda da fikir birliğine varıldığı belirtildi. Clinton Türkiye'nin Suriye konusundaki performansını "Türkiye'yi ne kadar övsem az" sözleri ile özetledi.

Cenevre'de kararlaştırılan geçiş sürecini kim sabote etti?
Clinton, ilk olarak Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ’yla bir araya geldi. Clinton ve Davutoğlu, görüşmenin ardından ortak bir açıklama yaptı. Davutoğlu, ''Maalesef Cenevre'de mutabık kaldığımız geçiş planı çerçevesinde çalışmaları yürüten Kofi Annan'ın istifasından sonra diplomatik çalışmalarda çok ciddi bir kesinti durumu ortaya çıktı. İsterdik ki, uluslararası toplum, bu konuda tek bir vücut halinde hareket edebilsin ve alanda gittikçe kötüleşen duruma müdahil olabilsin. Ancak maalesef Kofi Annan'ın istifası diplomatik çalışmaların alandaki duruma yansımasını etkilemektedir'' diye konuştu.

Davutoğlu'nun bu konuşmasında Cenevre konferansında karara bağlanan geçiş süreci konusundaki mutabakatın, Türkiye'nin lojistik ve diplomatik her türlü desteği sağladığı Esad Muhalifleri tarafından bilerek sabote edildiği, bu çerçevede alınan kararlara Esad muhaliflerinin hiçbir zaman uymadığı gerçeğini ise görmezden geldiği görülüyor.

"Kararlı adım atılmasını bekliyoruz"
Davutoğlu, kapsamlı bir görüşme yaptıklarını ifade ederek, “Annan’ın istifasından sonra diplomatik kesiklik yaşandı. Türkiye ’ye gelen mülteci sayısı 55 bini aştı. Her gün 2-3 bin Suriyeli mülteci Türkiye ’ye giriş yapıyor. İnsanlık trajedisine son verilmesi için kararlı adım atılmasını bekliyoruz. Katliama ‘dur’ diyecek adımlar atılması gerekiyor” dedi.

"Bundan sonra daha sık görüşeceğiz"
ABD ile Suriye'de geçiş sürecinin en kısa sürece tamamlanması ve bu geçiş sürecinde herhangi bir güç boşluğunun oluşmaması konusunda da mutabık kalındığını belirten Davutoğlu şöyle devam etti:

"Biz Clinton ile birlikte bu konuları, birlikte atılabilecek adımları geniş bir çerçevede ele aldık. Ayrıca, Suriye'de geçiş sürecinin en kısa sürede tamamlanması ve bu geçiş sürecinde herhangi bir güç boşluğunun oluşmaması konusunda da mutabık kaldık. Böylesi bir güç boşluğundan istifade etmek isteyen başta PKK olmak üzere terör gruplarına karşı her türlü tedbiri almamız gerektiği konusunda da ortak bir perspektife sahibiz. Gerek Türkiye'nin gerek ABD'nin bu konuda atacağı adımlar çerçevesinde ortak çalışmalar yapma kararlılığı var. Önümüzdeki dönemde Suriye'deki gelişmeleri yakından takip edeceğiz. Bütün ekiplerimizle birlikte ortak değerlendirmeler yapacağız. Ayrıca, önümüzdeki dönemde yine BM Genel Kurulu'nda, BM Güvenlik Konseyi'nde ve Suriye'nin Dostları Grubu olarak atacağımız adımları da bugün gözden geçirdik. Dolayısıyla hem alandaki gelişmeler hem insani durum hem de diplomatik çabalar hususunda çok kapsamlı bir istişare imkanı oluşturdu bu ziyaret. Bundan sonra da istişarelerimizi daha yakından telefonlarla ve gerekirse bizzat bir araya gelerek sürdürme kararlılığını da ifade ettik.''

"Suriyeli muhaliflere nasıl yardım edebileceğimizi konuştuk"
Clinton Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile ikili görüşmelerinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada Suriye'deki muhalefete desteği artıracaklarını vurguladı ve şöyle devam etti:

"Esad rejimi, muhalefet güçlendikçe zalimce saldırılar yaptı. ABD ve Türkiye ’nin birlikte ne yapabileceğini konuştuk. Suriye’ye dışarıdan baskıyı artırmamız gerekiyor. Suriyeli muhaliflere nasıl yardım edebileceğimizi konuştuk. Sığınmacılara kapılarını açan Türk halkına teşekkür ediyoruz. Türkiye sığınmacılara kucağını ve kalbini açtı. Kimse Esad rejiminin ne zaman düşeceğini bilmiyor ama o tarihin geleceğini biliyor.

"PKK'ye karşı Türkiye'nin yanındayız"
Clinton Kürtlerin Suriye'de kazandığı yeni statü üzerine rahatsızlığını dile getiren Türkiye'yi rahatlatacak açıklamalar yapmayı da ihmal etmedi. Clinton PKK konusunda şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye ’nin PKK ’yla olan mücadelesini destekliyoruz. PKK ’nın Suriye’de konuşlanmasını istemiyoruz. Türkiye bölgede bir lider konumundadır.
Zorlukları biliyoruz, hazırlamamız gereken B planı var. Suriye için olabilecek bütün senaryoları görüştük. PKK’ya karşı Türkiye ’nin yanındayız. Türkiye’ye destek vermeye devam ediyoruz."

"Türkiye'nin yaptıklarını ne kadar övsem yetmez"
ABD Dışişleri Bakanı Clinton konuşmasının sonunda, ''Şu aşamada Türkiye'nin yaptıklarını ne kadar övsem yetmez. Burada durmak bilmeyen şiddete karşı Türkiye'nin yaptıkları çok önemli'' diyerek AKP'nin Suriye konusundaki saldırgan politikalarından dolayı ABD'nin takdirini kazandığını da birinci ağızdan açıklamış oldu.

Clinton İstanbul'da protestolarla karşılandı
Clinton'un İstanbul'a gelmesi Suriye'ye yönelik emperyalist politikalara karşı çıkanların tepkisine neden oldu.

Türkiye Komünist Partisi üyesi bir grup Beşiktaş'tan Hillary Clinton'ın konakladığı ve Suriye'li kışkırtıcı gruplarla görüştüğü Conrad Otele bildiri dağıtarak yürüdü. Polis barikatının önünde sloganlar atan grup, Clinton'a ülkenin gerçek sahiplerini göstermek için saat 19:00'da Taksim'de olacaklarını söyleyerek dağıldı. Eylemde, "Katil ABD, işbirlikçi AKP", "Katil ABD Ortadoğu'dan defol" ve "Bu Memleket Bizim" sloganları atıldı.

Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere Dolmabahçe'de bulunan Başbakanlık Ofisine gelen ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'u protesto eden ÖDP üyelerine ise polis saldırdı.

"Katil ABD Taşeron AKP 6. Filoyu Unutmayın" pankartı ile yürüyen ÖDP üyelerinin önü Başbakanlık Ofisi yakınında polis barikatı ile kesildi. Başbakanlık oifisine yürüyeceklerini ve burada açıklama yapacaklarını söyleyen ÖDP üyelerine polisin cevabı saldırı ve gözaltı oldu. Saldırı sonucunda 4 ÖDP üyesi gözaltında alındı. Ayrıca saldırı sonucunda bazı ÖDP üyeleri yaralandı.

(soL -Haber Merkezi)