'Başbakanlık Air' geliyor

Başbakan Erdoğan ve bakanların kullandığı uçak ve helikopterler ile pilotları artık Başbakanlık Havacılık Başkanlığı bünyesinde görev yapacak.
Salı, 09 Ekim 2012 15:05

Başbakan Erdoğan'ın ve bakanların kullandığı uçak ve helikopterler için Başbakanlık Havacılık Başkanlığı kuruluyor. Bugüne kadar Türk Hava Yolları (THY) envanterinde bulunan, bakım-onarım hizmetleri ve pilotları Başbakanlık'taki Havacılık Başkanlığı bünyesinde görev yapacak.

Habertürk'ün haberine göre, emniyet envanterinde bulunan OBA helikopteri de yine Başbakanlık envanterine geçecek. Filoda ATA, ANA, DAP ve yeni satın alınan önümüzdeki yılbaşında teslim edilecek A330 uçaklarının yanı sıra OBA helikopteri ile yine ABD'den yeni satın alınan iki adet Sikorsky S92 helikopter yer alacak.

Başbakan'ın yeni helikopterlerinden ilki gelecek mart ayında, diğeri ise temmuz ayında teslim edilecek. Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından ihalesi sonuçlandırılmak üzere olan ve bakanların kullanacağı 7 adet İtalyan Agusta Westland helikopter de bu filoda hizmet verecek. İhalede Agusta ile Eurocopter firmaları yarışıyor.

15 uçak ve helikopter pilotu
Başbakanlık hava filosunda görev yapmak üzere 15 kadar yetişmiş uçak ve helikopter pilotuna da ihtiyaç duyuluyor. Uçakları kullanacak pilotlar THY'den alınacak. Emniyet'in elinde yetişmiş az sayıda helikopter pilotu bulunduğu için görev yapacak helikopter pilotları dışarıdan seçilecek. Başbakan Erdoğan, yeni dönemde daha güvenli bir şekilde uçuşlarını gerçekleştirecek. Zaman ve kaynak tasarrufu sağlanacak. Slotlarda (iniş-kalkış izinleri) üstünlük olacak.

Uçaklara isim yerine numara verilecek
Başbakanlık VIP uçak havuzunda bulunan ve sivil havacılık kurallarına tabi olan ANA, DAP, ATA, uçağı ile önümüzdeki yıl filoya katılacak olan A330 uçağı ile helikopterler yeni dönemde devlet hava aracı statüsüne alınacak. Devlet hava aracı statüsüne alınmalarıyla bu uçaklar için slot (iniş-kalkış) izni gerekmeyecek. Uçakların bakım masrafları azalacak, uçuşlar daha güvenli olacak. Yeni dönemde uçakların kuyruk isimleri de değişecek. TC-ANA, TC-DAP gibi isimler yerine ABD Başkanlık uçağı "Air Force One" gibi uçaklara numara verilecek.