AKP Grup Başkanvekili: Başbuğ konuşmamalı

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un basın toplantıları hakkında “Başbuğ’un konuşması uygun değildir” dedi.
Salı, 05 Mayıs 2009 22:34

soL (HABER MERKEZİ) AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, katıldığı bir televizyon programında Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un basın toplantıları hakkında "Başbuğ konuşmamalı" yorumunda bulundu.

Eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın Beykent Üniversitesi'nde verdiği bir derste söylediklerine atıfta bulunan Elitaş, "Sayın Büyükanıt da teyid etti günlük siyaset askerin işi değil. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ, bir basın açıklaması yaptı. Bir ülkede, Genelkurmay Başkanı, eğer ilgili kurumlardan müsaade almadıysa bu konularda görüş belirtmesi uygun değildir. Ama emekli komutanlar konuşabilir. Hatta siyasete girebilir. Şu anda Meclis çatısı altında da emekli generaller var zaten" dedi.

"Genelkurmay Başkanı, Başbakan'a bağlı, oradan mı izin alması gerekirdi?" sorusu üzerine Mustafa Elitaş, "AKP Grup Başkanvekili olarak değil, bir sade vatandaş, bir düz vekil olarak konuşuyorum, siyasete hiç bulaşmaması gereken bir kurumun başında olan Sayın Başbuğ'un o toplantıyı yapmaması gerekirdi. Son günlerdeki soruşturmalarla ilgili bir cevap verme ihtiyacı hissetti herhalde..." karşılığını verdi.