Buca'da boykot hazırlıkları: 13 Şubat'tan sonra da gericilikle mücadeleye devam

Buca'da boykot hazırlıkları: 13 Şubat'tan sonra da gericilikle mücadeleye devam

Birleşik Haziran Güncesi
07/02/2015 Cumartesi

Cenk Öner ile BHH Buca Meclisi'nin çalışmalarını ve “Boykot” hazırlıklarını konuştuk...


13 Şubat boykotu öncesinde Buca'da süreç nasıl gelişti?
27-28 Aralık tarihlerinde Ankara'da toplanan Birleşik Haziran Hareketi Türkiye Meclisi'nden Laik ve Bilimsel Eğitim için mücadele ve okul boykotu kararı çıkmasından sonra, bizler de Buca'da bunun karşılığını örgütlemek için yola koyulduk.

Yaptığımız meclis toplantılarına ilçemizdeki değişik okullardan eğitimciler, veliler ve öğrenciler de katıldılar. Bu toplantılarda eğitimde gericileşme başlığında AKP'nin attığı adımlar ve bunun uzun vadeli sonuçları üzerine değerlendirmeler yaptık.

Eğitim müfradatını bilimsel düşünceden uzaklaştırıp gerici bir içerikle doldurmak için adımlarını hızlandırdıklarını, son Milli Eğitim Şurası kararlarında bunun daha net bir hale geldiğini ve bu şekilde sermaye düzeniyle uyumlu dindar nesiller yetiştirme hedeflerine yaklaşmaya çalıştıklarını hep birlikte tespit ettik.

Zorunlu din dersleri dayatmasına, değerler eğitimi ambalajıyla gizledikleri gerici hamlelere, imam-hatipleştirme girişimlerine karşı büyüyen tepkileri birleştirmek ve örgütlemek için yapılabilecek pek çok şeyin olduğu konusunda ortaklaştık.

Buca'da bir okulun zorla imam-hatipe çevrilmesi gündemi yerel ve ulusal basına da yansımıştı, orada durum nedir?
Evet. Gediz mahallesinde bulunan Hüseyin Avni Ateşoğlu ilköğretim okulunun bir binasının imam-hatipe verilmesi ve yeni yapılan ek binaya da aynı amaçla el koyulması durumu söz konusu.

Bu konu gündeme gelince BHH Buca olarak buna karşı yapabileceklerimizi masaya yatırdık.

Çalışmaya başladığımızda bölgede bu konuyla ilgili bir tepkinin varolduğu açıktı.

Bir hafta boyunca okul önünde masa açarak bildiri dağıtımı ve bilgilendirme çalışmaları yaptık. Sonrasında iki tane eylem gerçekleşti okul önünde. Bu eylemlere çok sayıda veli ve öğrenci de katıldı. Buca'nın farklı mahallerinden insanlar da bu eylemlere dahil oldular.

Boykot haftasının ilk günü olan 9 Şubat'ta okul önünde daha güçlü bir eylem gerçekleştireceğiz. AKP'nin imam hatipleştirme konusunda ürkek davrandığı bir kent İzmir. Bu nedenle eylemin tüm İzmir için anlamı büyük.

Boykot haftasında başka nelerin yapılması planlanıyor?
Öncelikle önümüzdeki 8 Şubat Pazar günü saat 13:00'de Heykel'de bulunan Fatih Düğün salonunda Laik ve Bilimsel Eğitim başlıklı bir panel düzenlenecek. Bu panele ilginin yüksek olacağını yaptığımız çalışmalarda gördük. Ayrıca bir süredir devam eden Alevi örgütleriyle ve çeşitli kurumlarla görüşme trafiğimiz devam ediyor. Buca meclisimiz bünyesinde bulunan eğitim komisyonumuz da bir planlama içerisinde.

13 Şubat'ta yani boykot günü alternatif eğitim başlığında da yapılabilecek pek çok şeyin olduğunu düşünüyoruz.

Çocuklara bilimin, evrim teorisinin, astronominin anlatılmasından tutun da sanatsal içerikli etkinliklere, film gösterimlerine kadar birçok faaliyeti gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Hazırlıklarımız sürüyor.

13 Şubat'tan sonra?
Tabii ki 13 Şubat'tan sonra laik ve bilimsel eğitim mücadelesi yeni bir evrede devam edecek.

Bu evreye daha güçlü ve örgütlü girerek daha büyük çaplı işler yapmayı, Buca'da gericiliğe yaşam hakkı tanımamayı hedefliyoruz.

Şimdiye kadar yapılanlar bu çalışmanın biryerinden  tutmuş herkesin umutla, dirençle bu mücadeleyi  yükseltmeye çalıştığını gösterdi. Bundan sonra da yapacak çok işimiz var.


BOSTANLI'DA PANEL
Eğitimde gericileşmeye karşı 13 Şubat'ta yapılacak olan 'bilimsel ve laik eğitim boykotu' çalışmaları kapsamında, soL okurları da Bostanlı'da bir toplantı düzenliyor. 

8 Şubat 2015 Pazar günü saat 14:00'te Bostanlı Güzel Sanatlar Parkı'nda düzenlenecek olan, sunum ve söyleşi olarak iki bölümde planlanan toplantının sunum başlıkları, Türkiye'de gericiliğin tarihsel rolü, gericiliğin AKP döneminde kazandığı toplumsal boyut, aydınlanma mücadelesinin olanakları ve dinsel eğitimin çocuk gelişimindeki etkileri olarak belirlendi. 

Çocukları kreşe ve ilköğretime giden ve toplantının organizasyonunu üstlenen veliler, çocuklarının geleceğine ilişkin kaygılarının, bugünkü aydınlanma mücadelesinden ayrı düşünülemeyeceğini, "güvenli ve sorunsuz" olduğu düşünülen mahallelerin de toplumsal gericileşmeden fazlası ile etkilendiğini, gericileşmenin karşısına konduğu iddia edilen alternatiflerin de piyasa gericiliğinin baskısına maruz kaldığını belirterek, boykot çalışmaları kapsamındaki toplantının bir başlangıç olacağını ve bundan sonra düzenli olarak etkinlikler organize edeceklerini belirtiyorlar.