Sol Cephe Maltepe'de yola çıktı

Sol Cephe Maltepe Meclisi Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıyla yola çıktı.
Pazartesi, 17 Şubat 2014 03:06

(soL - Haber Merkezi) Sol Cephe Maltepe Meclisi, Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde yaklaşık 100 kişinin katılımıyla gerçekleşti. Derya Çakır, Necdet Özsaygın ve Tahsin Sorkun’un oluşturduğu divan seçilerek, Haziran Direnişi’nde yaşamlarını yitirenler için yapılan saygı duruşu ile başlayan toplantı, 15 dakika süren sinevizyon gösterisi ile devam ederken Haziran Direnişi’nden video ve kareler ilgiyle izlendi.

İlk konuşmacı, Sol Cephe’nin ilk imzacılarından ve kurucu yönetim kurulu üyesi, Emekli Öğretim Üyesi Prof.Dr. Nezhun Gören oldu. Gören AKP'nin birinci Cumhuriyet’i yıkmayı başardığını söylerken, Haziran Direnişi’nden sonra AKP'nin anayasayı tek başına yapma sorumluluğunu almak istemediğini belirtti.

Gören’in ardından konuşan Sol Gazetesi Genel Yayın Kurulu üyesi Doğan Ergün şunları söyledi:

"Giderek çaresizleşen bir sistem var. Bu, dünyada ve Türkiye’de solun önünün açık olduğunu gösterir. Sol tez üretirse, mücadele etmeyi kolaylaştıracak yöntemler üretirse bu karanlığı yenebiliriz. Haziran Direnişi tam da bu noktada önemlidir. Sol Cephe’nin, Haziran Direnişi’ne dair en ufak bir kuşku barındıracak bir talebi bulunmamaktadır. Aydınlanmacılık, eşitlik, yurtseverlik, özgürlük.. Haziran Direnişi’nde bunların hepsi vardı. Bu nedenle ben Haziran Direnişi’nin yol gösterici olduğunu düşünüyorum."

Ergün’ün ardından Sol Cephe Maltepe kurucular kurulundan Kamil Ali Şakar konuştu. "Bu ülkenin başbakanı ülkenin mücadele eden insanlarını düşman olarak görmektedir" diyen Şakar, Erdoğan'ın 17 Aralık sonrası kendi köklerine mesaj vermesine karşılık halkın bir cephe olarak AKP'nin karşısına çıkması gerektiğini söyledi.

Lise öğrencisi Özgür Ekşioğlu ise şöyle konuştu:

“Sol Cephe’de siyasi parti, etnik kökenimizi, dinimizi, dinsizliğimizi değil, ilkelerimizi savunacağız. Onların ayakkabı kutuları, villaları, çığırtkanları, yandaş medyaları ve polisi varsa bizim de kitaplarımız, sokaklarımız aydınlarımız, direnişçi gaeztelerimiz ve direnişimiz var. Artık hepsinin birleştiricisi Sol Cephe’miz var.”

Tartışmaların ardından 27 kişilik bir yürütme kurulu belirlenmesiyle devam eden toplantı aydınlık bir Türkiye’nin hep birlikte kurulacağının söylenmesiyle sona erdi.