Yardımlaşma fonu diye kurulan OYAK şimdi inşaat patronu!

27 Mayıs darbesinden sonra TSK mensuplarının yardımlaşma fonu olarak kurulan OYAK, gayrimenkul sektörünün büyük aktörlerinden biri haline geldi. Gayrimenkul Geliştirme Koordinatörlüğünü kuran OYAK, Emlak Konut'tan büyük arsalar aldı ve 20 milyarlık proje başlattı.
Salı, 20 Mart 2018 16:48

27 Mayıs darbesinden sonra TSK mensuplarının yardımlaşma fonu olarak kurulan OYAK, Gayrimenkul Geliştirme Koordinatörlüğü kurdu. Emlak Konut'tan büyük arsalar aldı ve 20 milyarlık proje başlattı.

Dünya gazetesinden İbrahim Ekinci'nin haberine göre OYAK, 675 milyon liraya Yalova, Ankara, İzmir gibi farklı bölgelerde Emlak Konut’tan toplamda 4 milyon metrekare arsa aldı. 1990’lı yıllarda edindiği büyük arsalarla birlikte OYAK, 6 ayrı bölgede 6 büyük gayrimenkul projesi başlattı.

OYAK’ın kurduğu Gayrimenkul Geliştirme Koordinatörlüğü’nün başında bulunan Ali Seydi Karaoğlu, “Elimizdeki projelerin değeri 20 milyar lirayı buldu. Son 15 yılda gayrimenkul yatırımlarında büyük gelişme olurken OYAK sektöre pek ilgi göstermedi. Şimdi bu politikasını değiştirdi. Gayrimenkule de büyük projelerle giriyoruz. OYAK bünyesinde Gayrimenkul Geliştirme Koordinatörlüğü kuruldu. Elimizde büyük arsalar var. Onları değerlendireceğiz” dedi.

İSTANBUL VE ANKARA'YA...

Karaoğlu’nun verdiği bilgiye göre ellerindeki en büyük iki projeden biri İstanbul, diğeri Ankara’ya yapılacak. İstanbul’daki 3, Ankara’daki 2 milyon metrekare alan üzerinde yükselecek. İstanbul’daki proje Başakşehir bölgesinde. Satış değeri 12 milyar lira! Ankara’daki Balıkuyumcu bölgesinde olacak. 2 milyon metrekare alanda gelir paylaşımı modeli ile yapılacak. Üçüncü büyük proje Yalova’da. Bunun için 1.5 milyon metrekare yer alındı. Burada sanayi lojistiği alanında yatırım yapılacak. İzmir-Urla’da 368 dönüm yer alındı. Burada konut projesi geliştirilecek. İstanbul Maltepe’de 65 bin metrekare, Ayazağa’da 50 bin metrekare satılabilir alan üretecek iki proje üzerinde çalışılıyor. Bunların da imarları alındı.

OYAK'IN 6 ÇİMENTO FABRİKASI VAR

OYAK’ın 6 çimento fabrikası var. Bunlardan bazıları kent içinde kaldı, arsaları değerlendi. Bunların yerlerine de gayrimenkul projesi olup olmadığı sorusuna Karaoğlu şu cevabı verdi: “Onlar halka açık şirketler. Yönetimleri böyle bir karar alırsa, açıklarlar. Bize o zaman iş düşer. OYAK, sanayiye önem veren bir kuruluş. Sanayiyi kaldırarak proje yapmayı tercih etmez. Belki taşıma imkanı olursa, o zaman düşünülebilir.”

OYAK’ın 2017’de başlayan projeleri

1) Oyakkent–Başakşehir (4,5 milyon m2 inşaat alanı / 18 bin bağımsız birim) 
2) Ankara–Balıkuyumcu (1,9 milyon m2 / rezidans, ticari birimler) 
3) Yalova (1,5 milyon m2 Lojistik / Ar-Ge) 
4) Dragos (İstanbul/ 151 bin m2 / Konut–ofis–ticari birimler) 
5) İzmir–Urla (368 dönüm / Konut) 
6) Göksupark–Ankara (310 bin m2 inşaat alanı / konut)