TSK'dan Irak ve Suriye'ye hava harekatı

Türk Hava Kuvvetleri'ne ait uçakların Irak ve Suriye'nin kuzeyine yönelik hava harekatı başlattığı bildirildi.

Haber Merkezi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Irak ve Suriye'nin kuzeyine hava harekatı başlattığı bildirildi.

Türk Hava Kuvvetlerine ait uçakların Suriye'de YPG kontrolünde olan şehirlerden Kobane'ye dönük hava saldırısı gerçekleştirdiği bildirildi. 

MSB'den 'Hesap zamanı' paylaşımı

Milli Savunma Bakanlığı'nın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "Hesap zamanı! Alçaklardan hain saldırıların hesabı soruluyor!" denildi.

'Pençe-Kılıç Hava Harekatı'

MSB, Pençe-Kılıç Hava Harekatı'nın "Birleşmiş Milletler Antlaşması'nın 51. maddesinden doğan meşru müdafaa hakkı doğrultusunda gerçekleştirildiğini" belirterek, gece saatlerinde gerçekleştirilen hava harekatına ilişkin şu açıklamayı yaptı:

"PKK/KCK/YPG ve diğer terörist unsurları etkisiz hale getirerek; Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyinden halkımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğini sağlamak, terörü kaynağında yok etmek maksadıyla; Birleşmiş Milletler Antlaşması'nın 51'inci maddesinden doğan meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda, Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyinde bulunan ve teröristler tarafından ülkemize saldırılarda üs olarak kullanılan bölgelere Pençe-Kılıç Hava Harekatı icra edilmiştir."

Hava harekatının gerçekleştiği bildirilen noktalar

Bombardımanın Derik ve Til Rıfat’ı da kapsayan sınır hattı boyunca gerçekleştirildiği öne sürüldü.

TSK'ya bağlı savaş uçaklarının şu ana kadar vurduğu iddia edilen noktalar şu şekilde:

 • Suriye'nin kuzeyi:
  • Tel Rıfat ve çevresi 
  • Ayn El Arab ve çevresi 
  • Derbesiye
  • Maranez
  • Malikiye
  • Ayn İsa
  • Ayn Dagne
 • Irak'ın kuzeyi:
  • Kandil
  • Süleymaniye
  • Sincar

Anadolu Ajansı, TSK'nın Diyarbakır'da bulunan 8’inci Hava Jet Üs Komutanlığı’ndan kalkış yapan savaş uçaklarının görüntülerini paylaştı.

YPG'den Kobane açıklaması

SDG'den yapılan açıklamada 'Büyük bir felakete yol açmamak için her türlü çabayı gösteriyoruz ama savaş çıkarsa sonuçlarından herkes etkilenecek" denildi.

HDP'den harekatı durdurma çağrısı

HDP’nin Avrupa Temsilciliği tarafından yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’de bulunan YPG'ye yönelik başlattığı hava harekatını durdurma çağrısında bulunuldu.

HDK: Kobane'yi savunduk savunacağız

Halkların Demokratik Kongresi, TSK'nın Irak ve Suriye'nin kuzeyine başlattığı harekata dair, 'Kobaneyi savunduk savunacağız' açıklamasında bulundu.

AKP'li Tayyar'dan açıklama

AKP MKYK Üyesi ve eski vekil Şamil Tayyar'dan TSK'nın Irak ve Suriye'nin kuzeyindeki bölgelere harekatına ilişkin, 'Bedelini misliyle ödeyecekler' açıklamasında bulundu.

'ABD'ye bilgi verildi mi?'

İYİP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, "Pilotlarımız aslan gibi Suriye'nin kuzeyine hava operasyonu yapıyorlar. Ancak ABD,18 kasımda resmen vatandaşlarını uyardı ve 'önümüzdeki günlerde Kuzey Suriye ve Kuzey Irak'ta Türk askerinin harekat yapacağını' duyurdu. ABD'ye bilgi verildi mi? Sizce teröristler ne yapmıştır?" dedi.

Suriye hava sahası Türkiye'ye açıldı

TSK'nın hava harekatında Rusya'nın kontrolündeki Suriye hava sahasını da kullandığı bildirildi.

SOHR: En az 6 SDG'li ve 6 Suriye askeri öldü

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Türkiye'nin Rojava'da bazı mevzilere düzenlediği operasyonda Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) en az altı üyesinin yanı sıra altı Suriyeli askerin de öldüğünü açıkladı.

SOHR direktörü Rami Abdel Rahman AFP'ye yaptığı açıklamada, bombardımanının Halep ve Haseke vilayetindeki DSG mevzilerini hedef aldığını söyledi.

İstiklal Caddesi saldırısından 6 gün sonra

Harekat, Beyoğlu’ndaki İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım’da gerçekleştirilen ve 6 yurttaşın hayatını kaybettiği, 81 kişinin yaralandığı bombalı saldırıdan 6 gün sonra başladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, saldırıyı gerçekleştirdiği aktarılan şüphelilerin Türkiye'ye Afrin'den geldiğini, eylem talimatının ise Kobane'den verildiğini düşündüklerini açıklamıştı.

Soylu, cuma günü (18 Kasım) gerçekleştirilen İçişleri Bakanlığı bütçe görüşmelerinde de, "Mersin saldırısı da Menbiç'ten oldu, İstiklal Caddesi saldırısı da Menbiç'ten oldu" ifadelerini kullanmıştı.

'Türkiye, Irak ve Suriye'ye harekat düzenleyebilir'

Operasyonun boyutları henüz tam olarak bilinmezken, ABD'nin Irak Erbil'deki konsolosluğunun Suriye ve Irak'ın kuzeyinde yaşayan vatandaşlarını olası bir TSK operasyonuna karşı uyardığı bilgisi hatırlatıldı.

Reuters’a konuşan ve 'üst düzey Türk yetkili' denilen kişi, Türkiye'nin Irak'ın kuzeyinde yürüttüğü operasyonları sonlandırmasının ardından hedefinde Suriye'deki Rojava bölgesi olacağını öne sürmüştü.

Bugüne kadar Suriye'ye 4 harekat düzenlendi

Türkiye 2016'dan bu yana Suriye'nin kuzeyine 4 kapsamlı operasyon düzenledi.

Bu kapsamda, 2016'da Cerablus, El-Bab ve Halep'e "Fırat Kalkanı", 2018'de Afrin ve Halep'e "Zeytin Dalı", 2019'da Rasulayn ve Tel Abyad'a "Barış Pınarı", 2020'de ise İdlib'e "Bahar Kalkanı" harekatları gerçekleştirilmişti.