1 Mayıs köpeği...

04/05/2015 Pazartesi
1 Mayıs köpeği...

İnsansızlaştırılmaya çalışılan bir ülkede, insanın hayvanlarda aranmasına şaşırmamak gerek. Üstelik köpek bu; çoğumuz yaşamımız boyunca sayısız kez onların "ince" davranışlarıyla karşılaşmış, küçükken şu ya da bu nedenle hırladığı, havladığı ya da kötüsü ısırdığı için ürktüğümüz bu sevimli canlıya büyük bir yakınlık hissetmişizdir.

1 Mayıs'ta Taksim alanında yere yatırılan bir komüniste şefkatle yaklaşan köpek kuşkusuz güzel bir fotoğraf karesi oluşturuyordu. Sonra bir başka kare daha çıktı ortaya, hemen birkaç saniye sonra çekilmişti: Köpek tekmeleniyordu.

"Hangisi hayvan" diye soruldu haklı olarak. 1 Mayıs günü sınırsız bir hayvanlığa tanık olunmuştu; insanlar son derece meşru bir biçimde işçi sınıfın bayramını kutlamak istediler diye bir kez daha gaza boğuluyor, coplanıyor, gözaltına alınıyordu. Diktatörün nefreti, İstanbul'u halktan korumakla görevlendirilen devlet memurlarına yayılıyordu.

Hayvanlara haksızlık filan tartışmasına girmeyeceğim, hayvanlık çoktu 1 Mayıs'ta.

Ancak fotoğrafların her zaman gerçeği anlatmayacağı unutuldu. Video görüntülerinde o polisin köpeği tekmelemediği, kelepçelenip yere yatırılan KP üyesinden uzaklaştırmaya çalıştığı ortaya çıktı. Bunu hangi niyetle yaptığını kestiremem ama elleri bağlı birinin yüzüne sevgiyle sokulan bir köpeğin istemeden rahatsızlık uyandırması pek muhtemeldir. O köpeğe aldırış etmeseydi polis, yine çok eleştirilecekti.

Hemen her yayın organı köpeğe atılan tekmeyi haber yaptı; bunda köklü bir haksızlık yok, çünkü polis şiddeti yıllardır insana, hayvana, ağaca yönelmiş bulunuyor. Tekme, tokat, kimyasal gaz, plastik ya da gerçek mermi...

Ama bu demektir ki, bizim gerçeğin ötesine ihtiyacımız da yok. soL dahil, hemen herkes atılmayan bir "tekme"yi haberleştirmiş oldu.

Dediğim gibi nice tekmeler atıldı, ayrıca son derece sevimli bir köpek hatırına sineye çekilebilir bu "hata"!

Ama işin bir başka boyutu daha var.

Köpek, Taksim'de diktatörün karizmasının üzerine atılan çiziği hafifletmekte kullanıldı. Medya, etkili bir eylemin üzerine köpekle örtmeyi ustaca başardı, farklı kulvarlardan birçok gazete köpekte haber değeri gördü, Taksim'deki yasağı delen onlarca kişi önemli değildi, mühim olan hayvanlıktı.

Anadolu Ajansı bu fotoğrafı neden servis etti diye çok sorulmuştu; böyle bir akıl kaldı mı orada hâlâ bilmiyorum ama.

Belki...