Düzce'de 5,9 büyüklüğünde deprem

Düzce'de 5,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem sonrası eğitim ve öğretime 1 gün ara verildi. AFAD'dan yapılan son açıklamaya göre depremde 80 kişi yaralandı.

Haber Merkezi

Düzce merkezli birçok ilde hissedilen bir deprem gerçekleşti.

Depremin büyüklüğü, Kandilli Rasathanesi ve AFAD tarafından 5,9 olarak açıklandı.

Kandilli Rasathanesi daha önce 5,9 olarak duyurduğu Düzce’deki depremin büyüklüğünü 6,0 olarak revize etti.

Depremin merkez üssü Sarıdere, Gölkaya olarak kaydedildi. Depremin ardından çok sayıda artçı sarsıntı da gerçekleşti.

Sağlık Bakanı: 93 yaralı var

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Düzce'deki depremde yaralananlara ilişkin son verileri paylaştı.

Koca, "Gölyaka merkezli depremde yaralı sayımız son belirlemelere göre 93'tür. Düzce’de 1’i ağır 37 yaralı; İstanbul’da 2, Bolu’da 14, Zonguldak’ta 10, Sakarya’da 26, Bursa’da 4 yaralı var" dedi.

Öte yandan sarsıntıları takiben ilin birçok noktasında elektrikler kesildi. AFAD "Düzce Gölyaka'daki depremin ardından 18 artçı deprem meydana gelmiştir. Bölgede kontrol amaçlı elektrik kesintileri uygulanmaktadır" açıklamasında bulundu. 

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, “Çok şiddetli hissettik. Herkes sokaklarda, insanların evlerin dışında, az önce artçı bir deprem daha oldu. Ekiplerimiz dışarıda, tespit çalışmaları yapılıyor. Elektrikler kesik, şu ana kadar bize ulaşan bir yaralanma ve ölüm haberi yok” açıklamasını yaptı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ysa "Düzce'nin Gölyaka ilçesinde, saat 04.08'de gerçekleşen 5.9 büyüklüğünde depremin ardından Valiliğimiz, AFAD ve 112 ekiplerine ulaşan can kaybı bilgisi bulunmamaktadır" dedi.

AFAD'ın sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre bölgede saat 08.50 itibariyle en büyüğü 4,3 olmak üzere 74 artçı yaşandı.

İBB Başkanı İmamoğlu'ndan açıklama

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "İstanbul ve çevre illerde hissedilen depremin hiçbir vatandaşımıza zarar vermemiş olması tek dileğimiz. Geçmiş olsun" paylaşımını yaptı.

İmamoğlu ayrıca "Merkez üssü Düzce olan ve tüm bölgede hissedilen depremde İstanbul’da AKOM’a iletilen herhangi bir olumsuz durum mevcut değildir" dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, "Hepimiz çok korktuk, çok endişelendik. Umuyorum ki hiçbir şekilde kayıp yaşamayız, geçmiş olsun" ifadesini kullandı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'ysa sosyal medyadan "AFAD verilerine göre saat 04.08’de Düzce Gölyaka merkezli 5.9 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Deprem İstanbul’dan da hissedilmiştir. Konuyu takip ediyoruz. Allah, her türlü afetten ülkemizi ve milletimizi korusun." paylaşımını yaptı.

TKP'den deprem paylaşımı

Türkiye Komünist Partisi (TKP), Düzce'deki depremi takiben bir mesaj yayınladı.

TKP'nin paylaşımında "Düzce merkezli 5,9 şiddetinde deprem oldu. Düzce ve çevre illerde yaşayan tüm halkımıza geçmiş olsun. Kimsenin burnunun kanamamış olması tek temennimiz" ifadeleri kullanıldı.

İstanbul depremini tetikler mi?

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ziyadin Çakır 5,9 büyüklüğünde yaşanan Düzce depremi sonrası açıklamalarda bulundu. 

Çakır "Maalesef Düzce adından da belli olduğu gibi düz bir zeminde bulunuyor. Düzce zemini pek iyi değil ve böyle sarsıntılar oluyor. Ancak bu fay hattında bundan daha büyük bir deprem potansiyeli şu an yok. Çok düşük bir ihtimal. Eğer çatlak olan evler var ise bu evlerden uzak durulmasını tavsiye edebilirim. İstanbul depremini tetiklemez. İstanbul ile bir alakası yok. 6 üzerinde bir deprem üretecek bir fay potansiyel yok." bilgisi verdi.

Düzce'de eğitime ara verildi

Düzce'de yaşanan 5,9 büyüklüğünde deprem sonrası eğitim ve öğretime 1 gün ara verildi.

Bolu ve Sakarya'nın ardından Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde de eğitime bir gün ara verildi.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde bugünkü vize sınavları ertelendi.

Sağlık Bakanı Koca: 35 yaralımız var

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaralı bilgisi hakkında açıklama yaptı. 

Koca "Düzce Gölyaka merkezli, birçok ilimizde hissedilen 5,9 büyüklüğündeki depremde; Düzce’de 1’i ağır 32, İstanbul’da 1, Bolu’da 1, Zonguldak’ta 1 kişi olmak üzere şu anki bilgilere göre yaralı sayısı 35’tir. Sağlık kurumlarımızdaki yaralıların tedavileri devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Düzce Adliyesi hasar gördü

Düzce'nin Gölyaka ilçesinde 5,9 büyüklüğünde meydana gelen ve çevre illerde de hissedilen depremde Düzce Adliyesi hasar gördü.

Deprem sırasında Düzce Adliyesi'nden kopan beton parçaları binanın etrafına döküldü. 

AFAD: 1'i ağır 46 kişi yaralandı

AFAD, Gölyaka'daki depremde Düzce'de 37, İstanbul’da 1, Zonguldak'ta 6, Sakarya'da 1 ve Bolu'da 1 olmak üzere 46 kişinin yaralandığını açıkladı.

Bir kişi kalp krizinden yaşamını yitirdi

Düzce Çay Mahallesi'nde oturan 63 yaşındaki Sevim Çengel'in depremin ardından geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Bir kişi evinde ölü bulundu

Düzce'nin Gölyaka ilçesi Beyciler Mahallesi'nde yaşayan 78 yaşındaki Hilmi Demetgül'ün deprem sonrası dışarı çıkmaması üzerine dairesine giren ailesi, yaşlı adamı hareketsiz halde buldu. İhbar üzerine eve gelen 112 Acil Sağlık ekipleri, Demetgül'ün yaşamını yitirdiğini belirledi. Yaşlı adamın cenazesi, incelemelerin ardından otopsi için Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi morguna kaldırıldı.

Evden çıkarken düşen bir kişi yaşamını yitirdi

Düzce'de meydana gelen deprem esnasında düşen kişi kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Çilimli ilçesi Pırpır köyünde yaşayan Hikmet Çelebi (47), merkez üssü Gölyaka ilçesi olan 5,9 ve Çilimli ilçesinde 4,7 büyüklüklerindeki deprem esnasında evden çıkmaya çalıştı. Dairenin çıkışında dengesini kaybeden Çelebi, düşme sonucu kafasını merdivene çarptı. Yakınlarının ihbarı üzerine bölgeye gelen 112 Acil Sağlık ekipleri, yaralıyı Düzce Atatürk Devlet Hastanesine kaldırdı. Beyin kanaması geçirdiği belirlenen Çelebi, burada yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Naci Görür'den açıklama

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Düzce'de meydana gelen depremle ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı. 

Görür'ün açıklamaları şöyle:

"Sarıdere-Gölyaka/Düzce’de 6,0 deprem oldu. 1999 depremleri KAF’ın bu kesimini Bolu Tüneline kadar kırmıştı. Biz bu hattın Bolu kesiminin de kırılmasını beklediğimize dair bir tweet atmıştık. Bugünkü deprem muhtemelen Gölyaka-Sarıdere arasında kırılmamış KD-GB uzanımlı kısımda oldu. Düzce’de olan bugünkü deprem ile bu yörede enerjinin büyük ölçüde boşaldığını düşünüyorum. Ancak Bolu Dağı Tüneli ile Bolu güneyi arasında, KAF’a bağlanan hat henüz kırılmadığı için bu kesim riskli bölge olarak düşünülmelidir."

Temmuz ayında yine Düzce'de meydana gelen 4,2 büyüklüğündeki depremin ardından "risk" uyarısında bulunan Görür, 'Bu fay kesiminin Bolu ovasını kesip KAF ile birleştiği yer henüz kırılmadı. Burada risk var' demişti.

Erdoğan'dan açıklama

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada "Deprem Gölyaka'da çok sayıda binada hasara yol açmakla birlikte, hamdolsun vahim bir yıkım ve kayıpla karşılaşmadık. Kurumlarımız tespit ve telafi çalışmalarını yürütüyor" dedi.