TKP'den Samsun açıklaması

TKP'nin 28 Ocak'tan bu yana Türkiye'nin dört bir yanında sürdürdüğü "Halkın seçeneği güçleniyor" buluşmalarının bugünkü durağı Samsun'du. İlgiyle karşılanan toplantının çıkışında faşist bir güruh tarafından organize şekilde saldırı gerçekleştirildi. TKP'den yapılan açıklamada, 'Mustafa Suphileri katleden mürtecilerin devamı olan bu güruhu elbette TKP…

Haber Merkezi

TKP'nin 28 Ocak'tan bu yana Türkiye'nin dört bir yanında sürdürdüğü "Halkın seçeneği güçleniyor" buluşmalarının bugünkü durağı Samsun'du. 

Samsun'da Gazi Sahnesi'ndeki toplantı büyük ilgi görürken, etkinliğin sonunda yaklaşık 50 kişilik faşist bir güruh, organize bir saldırı gerçekleştirdi.

TKP'den saldırı sonrasında yapılan açıklamada, "Mustafa Suphileri katleden mürtecilerin devamı olan bu güruhu elbette TKP dikkate almaktadır ve bugün olduğu gibi bundan sonra da püskürtmeyi bilecektir. Ancak TKP’nin daha fazla önemsediği, bu güruhun kaynaklarını kurutacak şekilde TKP üyelerinin ve dostlarının artması, sosyalizm seçeneğinin memlekette yeşermesidir" denildi.

TKP'DEN AÇIKLAMA 

Saldırıyla ilgili TKP Samsun İl Örgütü'nden yapılan açıklamada şöyle denildi: 

Dostlarımıza ve kamuoyuna

Türkiye Komünist Partisi, Türkiye’nin dört bir yanında halkın çaresizliğine karşı umudu örgütlüyor. Bu hafta sonu Karadeniz’de Amasya’da TKP Amasya il örgütünün, Edirne'de Keşan ilçe örgütünün açılışı gerçekleşirken Halkın Seçeneği Güçleniyor toplantılarının Çanakkale, Edirne, Maraş, Bursa toplantılarının yanında Samsun ayağı Gazi Sahnesi’nde gerçekleşti.

TKP Merkez Komite üyesi Ali Rıza Aydın’ın katıldığı toplantı ilgiyle karşılandı. Düzen içi çarelerin tükendiği ve bir emekçi iktidarı kurmanın güncelliğinin işlendiği toplantının sonunda toplantıdan çıkanlara yönelik alçak bir faşist saldırı yaşandı. Organize bir şekilde gerçekleşen saldırıda Gazi Sahnesi’nin camları kırıldı, sahnenin girişi hasar gördü.

Türkiye Komünist Partisi’nin işçileri, emekçileri, aydın ve sanatçıları kapsadığı etkinliği belli ki birilerini korkutmuştur. TKP, örgütlülüğüyle Samsun’daki etkinliğine salonun çoğunluğunu oluşturan TKP dostlarının 1 yaşını doldurmamış bebekleriyle gelebileceği güveni vermiştir. Bu alçak saldırı karşısında üyeleri ve dostlarıyla gösterdiği disiplin ve kararlılık, verdiği güveni pekiştirmiştir.

TKP’nin Türkiye genelindeki örgütlenme kampanyasının parçası olarak Samsun’da gerçekleşen toplantının coşkusunu bu ve benzeri saldırılar gölgeleyememiştir, gölgeleyemez. Saldırganlar ve onları organize edenlerin hesap vereceklerinden kimsenin şüphesi olmamalıdır.

Saldırı üzerine Samsun’da ilerici basın emekçilerinin duyarlılığı, tiyatrocu dostların Gazi Sahnesi’ne de yönelen saldırıda komünistlerin yanında durmaları, halkın seçeneğini güçlendirmekten yana olan meslek örgütleri, dernekler ve sol siyasetin dayanışması bunu göstermektedir. Geçmiş olsun dileklerini ileten tüm dostlarımıza teşekkür ediyoruz.

Mustafa Suphileri katleden mürtecilerin devamı olan bu güruhu elbette TKP dikkate almaktadır ve bugün olduğu gibi bundan sonra da püskürtmeyi bilecektir. Ancak TKP’nin daha fazla önemsediği, bu güruhun kaynaklarını kurutacak şekilde TKP üyelerinin ve dostlarının artması, sosyalizm seçeneğinin memlekette yeşermesidir.

Tüm dostlara çağrımızdır, hep birlikte halkın seçeneğini güçlendirelim!