YKY'den geri adım: Nâzım Hikmet yeniden basılacak

Nâzım Hikmet'in eserlerinin telif ve yayın haklarını elinde bulunduran YKY'nin büyük şairin eserlerini sansürlemesine NHKM'nin verdiği yanıt, yayınevine geri adım attırdı.
Haber Merkezi
Perşembe, 16 Kasım 2017 18:28

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nin (NHKM), Nâzım Hikmet’in “Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim” romanının Yapı Kredi Yayınları (YKY) tarafından sansürlendiğini açıklamasının ardından, yayınevi geri adım atıyor.

Resmi açıklama yapmayan YKY, susma24.com'a kitabın yeniden basılacağını bildirdi. 

Yayınevi, ortaya çıkan bu durum neticesinde inceleme ve çeşitli düzeltmeler yapılacağını ve sözkonusu kitabın yeniden basılacağını belirtti. 

susma24'ün haberine göre Nâzım Hikmet’in Türkiye haklarının temsilcisi Gündüz Vassaf şu açıklamayı yaptı: "İlk haberim olduğunda YKY’den rica ettim düzetilmesini ve ayrıca ortaya çıkaranlara da  mektup yolladım; titiz çalışmaları ve uyarıları  için teşekkür ederek.  YKY bana kitabın düzeltilmiş haliyle yayına hazırlandığını 10 güne kadar çıkmış olacağını bildirdi. Ben de kontrol ettim. Komünist kelimesi nihayet yerini bulmuş. Ellerinde şimdiye kadar kullandıkları Mehmet Fuat’dan devraldıkları metinler vardı, özellikle yeni bulunan eserleri açısından da geçerliğini yitiren. Sade Nâzım Hikmet değil tüm yazarlar için okur duyarlılığı  edebiyatın olmazsa olmazı."