Sur’da evler, içindeki eşyalar ile yıkılıyor: Tepki gösteren 3 kişi gözaltına alındı

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde kentsel dönüşüm gerekçesiyle Ayşe Dün’e ait ev, içindeki eşyalarla birlikte yıkıldı. Yıkıma karşı çıkan Dün ve oğlu, polisler tarafından coplandı. Mahallelinin tepkisi üzerine havaya ateş açan polis üç kişiyi gözaltına aldı.
Cumartesi, 09 Eylül 2017 09:40

Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesinin Alipaşa ve Lalebey Mahalleleri'ndeki yıkım aylardır sürüyor. 23 Mayıs’tan bu yana aralıklarla devam eden yıkıma tepki gösteren vatandaşlar evlerinden çıkmak istemiyor. Su ve elektriğin uzun süredir kesik olduğu iki mahallenin çevresi bir süre önce polis bariyerleriyle kapatılırken, sokaklara zırhlı araçlar, TOMA ve çevik kuvvet polisleri konuşlandırıldı.

Cumhuriyet’ten Mamut Oral’ın haberine göre, Kutlu Sokak’ta dün Ayşe Dün’e ait ev içindeki eşyalarla birlikte yıkılırken Ayşe Dün ve oğlu Sadık Dün, yıkıma karşı çıktı. Bunun üzerine polisler anne ve oğluna coplarla müdahale etti. Polisin müdahalesi mahallelinin de tepkisini çekti. Bu sırada polis havaya ateş açtı. Yıkıma tepki gösteren Sadık Dün ve Okan Barutçuoğlu ile ismi öğrenilemeyen bir kişi polisler tarafından darp edilerek gözaltına alındı.