'ABD’nin yaptıkları Suriye’de uzun süre kalmak istediğini düşündürüyor'

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD'nin yaptıklarının Suriye'de uzun süre kalmak istediğine işaret ettiğini belirtti.
Dış Haberler
Salı, 13 Şubat 2018 15:29

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin yaptıklarının Moskova’ya Suriye’de sonsuza kadar olmasa da uzun süre kalmayı planladığını düşündürdüğünü söyledi.

Sputnik'in haberine göre Lavrov şunları söyledi:

"ABD’li partnerlerimizden Suriye’de ne kadar kalacakları konusunda farklı açıklamalar duyuyoruz. Suriye’de yalnızca askeri görevleri sona erene kadar değil ülkede herkes için kabul edilebilir bir iktidar değişikliğiyle noktalanacak istikrarlı bir siyasi süreç sağlanana kadar kalmaları gerektiğini söylüyorlar. Bu da ABD açısından "rejim değişikliği" demek. Genel anlamda Washington’ın Suriye’de sonsuza kadar değilse bile uzun süre kalmak istediğinden şüpheleniyoruz."

'ABD, SURİYE’DE DEVLET BENZERİ BİR YAPI KURMAYA YÖNELİK ADIMLAR ATIYOR'

ABD’nin Suriye’de tek taraflı, tehlikeli adımlar atarak Suriye’nin toprak bütünlüğünü riske attığını ifade eden Lavrov “ABD’nin adımları daha çok Suriye topraklarının büyük bölümünde, Fırat Nehri’nin doğu yakasından Irak sınırına kadar bir bölümde devlet benzeri bir yapı oluşturma yolunda ilerliyor” dedi.

ABD’nin adımlarının giderek daha da Suriye’nin toprak bütünlüğünü bozma yönünde ilerlediğini vurgulayan Lavrov, Birleşmiş Milletler'in ülkede anayasa oluşturma sürecinin şeffaf geçmesi yönünde teminat vermesi gerektiğini belirtti.

'KÜRTLERİN SÜREÇTE YER ALMASINI DESTEKLİYORUZ'

Suriye’deki "barış süreci"ne değinen Lavrov, Rusya'nın "Kürtlerin bu süreçte yer almasını desteklediğini" hatırlattı. Lavrov, ABD’nin "Türkiye’nin Kürtler konusundaki tutumunu göz ardı ederek sağduyusuz davrandığını" savundu.

Lavrov “Türkiye’nin Kürt gruplara karşı nasıl yaklaştığını biliyoruz. Bunu farklı şekillerde değerlendirmek mümkün olsa da, bu tutum bir gerçek. Bu yaklaşımı tamamen gözardı ederek hareket etmek sağduyusuzluk. Böyle bir sağduyusuzluğun sonuçlarını da Afrin’de görüyoruz” dedi.

Lavrov, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Rusya’nın en başından beri Kürtlerin Suriye krizinin çözümüne yönelik tüm süreçlerde yer almasını desteklediğini vurgulamak istiyorum. Kürtler, Suriye toplumunun ayrılmaz bir parçası. Onlar olmadan Suriye krizinde nihai ve istikrarlı bir çözüme ulaşamayız."