AKP'li yöneticilerden ittifak yorumu: MHP ile kesin ittifak yapılacak

AKP'li kulislerinde MHP ile ittifak tartışmalarına ilişkin, 'ittifak kesin' yorumu yapıldı.
Çarşamba, 12 Eylül 2018 09:30

AKP'li yöneticiler, Mart 2019'da yapılacak yerel seçimlerde MHP ile ittifak yapılıp yapılmayacağı yolundaki soruya "Ya bölgesel olarak ittifakı tarif ederiz ya da ülke geneli için ilkeleri açıklarız. Burada kesin olan bir şey, ittifakın yapılacağıdır" yanıtını verdi.

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre, AKP yöneticileri son MYK toplantısında, ittifakın ayrıntılarının ele alınmadığını belirterek, “Liderler bu konuda bir araya geldikten sonra ayrıntıları komisyon belirler. Ya bölgesel olarak ittifakı tarif ederiz ya da ülke geneli için ilkeleri açıklarız. Burada kesin olan bir şey, ittifakın yapılacağıdır. Açıktan veya kapalı olup olmayacağına daha sonra karar verilecek” dedi.

Partilerin güçlü olduğu il ve ilçeler baz alınarak ‘yerel planlama’ yapılacak. İki partinin rakip olduğu iller için ‘meclis üyelikleri paylaşımı üzerinden’ ayrı formül geliştirilecek. Parti kurmayları, Anayasa referandumunu baz alarak analiz yaptıklarını dile getirerek, “Gördük ki, son referandumu baz alarak 60 ilde birinci partiyiz. 6 ilde ise kıl payı ile ikinci partiyiz. Demek ki doğru çalışmayla 70’e yakın ili alabiliriz” değerlendirmesi yaptı.