Üç beş adam

05/02/2013 Salı
Üç beş adam

Erbil Tuşap'in “Üç beş adam” başlıklı yazısı 05 Şubat 2013 Salı tarihli soL Gazetesi'nde yayımlanmıştır.

Sevgili Sercan için…

Hesaplaşmayı tarihe bırakmak bir anlamda kaçmak gibi. Sorunu tarihe havale edip kurtulmak işin kolay yanı. Gemileri limana çek, donanmayı terhis et. Karacısını tüfek çattırıp istirahata geçir, havacısının kanadın kır. Sonra okyanus ötesi bu operasyonun en önemli parçası olan savcıyı, yargıcı “tarih sizi affetmez” diye suçla.

Yanlış bende “peki tarih sizi affedecek mi” sorusundan önce “tarih bizi affedecek mi” diye sormalıydım. Siyaset dünyasını kirletenlere bakınca önceliğin onlarda değil, onları seçenlerde olduğunu düşünmeliydim.

Saklısı gizlisi yok, önce aşağıda “adam” diye numaralayıp “adam saydığım” siyaset erbabının yaklaşımlarına bakın. Sonra onlara oy verdiyseniz kendinizden utanın. Oy vermeyip, eli kolu bağlı oturduysanız kendinizi ayıplayın.

***

BİRİNCİ ADAM: “Harun olmaya geldiler, Karun oldular. Biz onlar gibi firavunlaşmayacağız. Kamunun parasıyla, milletin hakkıyla zenginleşmeyeceğiz. Partimizin Karunları olmayacak. Milletin hakkını yemeyeceğiz, yedirtmeyeceğiz, partimizin asla hırsızları olmayacak. Dinimizi istismar etmeyeceğiz.”

İKİNCİ ADAM: “İslam’ın yalnız ahreti değil, dünyevi düzeni de içerdiği bir gerçektir. Ben bir Müslüman olarak buna inanıyorum. Türkiye’de geçerli kanunlar arasında İslam’a aykırı olan da var olmayan da. Aykırı olanlar baskıdır. Baskı kalkacak. Bu hakkı kullanacağım. Düzen Türkiye’de İslam’ı caminin içine hapsetti. Biz İslam’ı hayat tarzı olarak görmek istiyoruz. Cumhuriyet bitmiştir, laik sistemin değiştirilmesi gerekir.”

ÜÇÜNCÜ ADAM: “Bize göre demokrasi ancak bir araçtır. Hangi sisteme gitmek istiyorsanız, bu düzenin seçiminde bir araçtır. Örneğin, Kürtler, biz ayrı yaşamak istiyoruz diyebilir. Bu durumda belki Osmanlı eyaletler sistemi benzeri bir şey yapılabilir. Bizim için en üst belirleyici İslamın ilkeleridir. Her şey ona göre belirlenir. Türkiye’nin 70 yıllık tarihi boşa harcanmış bir zamandır.”

DÖRDÜNCÜ ADAM: “Yolsuzluk, yoksulluk, işsizlik bu milletin kaderi haline getirildi. Türkiye’nin birliği, beraberliği, bölünmez bütünlüğü konusunda ülkenin her köşesinde endişeler var. Hükümet, Türkiye’nin ayarını bozmuştur. Bunların boğazlarında üç tane çıngırak var. Biri Deniz Feneri, biri… Biz yüzde 47 oy aldık diyerek kimseye zulmedemezsiniz, kimse size zulüm yapma yetkisi vermedi.”

BEŞİNCİ ADAM: “Ülkemizde İslam adına (...) büyük bir enerji birikimi söz konusu. Türkiye’nin değişimi ve dünyada yeni bir güç olarak ortaya çıkabilmesi, bu biriken enerjiyi kullanabilmesine bağlıdır. Eğer bugünkü bürokrasi bu dinamizmin önünü tıkamayıp yönlendirecek olursa, Türkiye büyük umutlar vaat ediyor diyebiliriz.”

ALTINCI ADAM: “Ben de Milli Eğitim Bakanı olarak, Rus Eğitim Bakanı’nın davetlisi olarak Moskova’daydım. Dedim ki ‘Sayın Bakan, benim 3 çocuğum var. Üçü de Hocaefendi’nin bu okullarında okumuşlardı. Ben fundamentaliste benziyor muyum? Sana saldıracak gibi duruyor muyum? Bu böyle değil’ dedim. Ama o ‘sizin yetkilileriniz böyle konuşuyor’ dedi.”

YEDİNCİ ADAM: Bir Müslümanın Madımak’ta 35 insanı diri diri yakılmasını isteyeceğine ve böyle bir şey yapacağına zerre kadar inanmam. O zaman, demek ki orada o insanları, oraya doğru iten başka birtakım güçler var. Normal öldürmek varken, niye diri diri yakacaksın? Olayların arkasında bu güçleri bulabilmek, asıl önemli olan bu olmalı.

***

Ülke yönetimine el koymuş bu “adamlardan” daha onlarca yüzlerce var. Bu adamların kimlikleri değil, iktidar partisinin seçilmiş adamları olmaları önemli.
İyi de siyasetteki bu kirliliğin asıl sorumlusu kim? Asıl soru bu.

Örnek yarım yüzyıl öncesinden olsa da, bence, bizim coğrafyamız için geçerliğini koruyor: “Almanya’nın felaketi tek başına Hitler değildir. Alman felaketinin sorumlusu, bir Hitler yaratan ve kendi kaderini onun ellerine kendi isteğiyle teslim eden Alman halkıdır.”

William Caar’a hayır diyen var mı?

ÖNCEKİ YAZILARI

Köşkün kapısından 03/06/2014 Salı
Kutlu doğum... 02/06/2014 Pazartesi
Olağan şüpheli 20/05/2014 Salı
Buluşma... 19/05/2014 Pazartesi
Zurnacıyı müezzin edersen 12/05/2014 Pazartesi
Bul karoyu al parayı... 06/05/2014 Salı
Bal gibi şey… 05/05/2014 Pazartesi
Bundan ibarettir 29/04/2014 Salı
Aklı başka yerdeydi 28/04/2014 Pazartesi
Mevcut kartlar 22/04/2014 Salı