Tanrı’nın bankasında gölgeler

08/07/2013 Pazartesi
Tanrı’nın bankasında gölgeler

Vatikan Bankası diye anılan IOR’da (Istituto per le Opere di Religione) sular durulmuyor. Roma Savcılığı’nın yürüttüğü bir soruşturma, iki yıl önce IOR’un çatısı altında 23 milyon avro tutarında para aklandığını ortaya koymuştu.

Bu iddiaya göre, bankanın eski yöneticilerinden Ettore Gotti Tedeschi, para aklanması trafiğinde sorumlulardan biriydi. Ancak IOR’la ilgili süre gelen soruşturma ve para trafiğiyle ilgili başka ayrıntılar ve belgeler, Ettore Gotti Tedeschi’yi odak alan iddiaları silerken Tanrı’nın Bankası’nda şüpheli işlemler ardındaki iki ismin IOR yöneticisi Paolo Cipriani ile müdür yardımcısı Massimo Tulli olduğunu günışığına çıkardı.

Roma Savcılığı, Paolo Cipriani ve Massimo Tulli’yi yasaya aykırı işlemler uygulanmasında sorumlulukları olduğu iddiasıyla suçluyor. Savcılar. toplam 23 milyon avro tutarındaki para aklama işleminin IOR yöneticilerinin Credito Artigiano’dan transfer yapılmasına olur vermeleriyle gerçekleştiğini düşünüyor. İddiaya göre, o dönemde IOR yöneticileri Credito Artigiano’da kayıtlı 20 milyon avroluk hesabın Alman J.P. Morgan’a, 3 milyon avroluk hesabın ise Banca del Fucino’ya aktarılması için girişimde bulunuyor.

Roma Savcılığı’nın otuz ay devam eden ve 25 sayfadan oluşan iddianamesi, Vatikan Bankası IOR’un çatısı altında gerçekleşen para aklama iddialarıyla ilgili yöneticiler Paolo Cipriani ve Massimo Tulli’nin ifade vermesini öngörüyor. Cipriani ve Tulli, önümüzdeki günlerde 2010 ve 2011 yıllarında IOR’da gerçekleşen para aklanması konusunda 13 soru işaretli noktaya açıklık getirmekle yükümlü.

İddianamede IOR’un Roma’nın merkezinde bağımsız bir cumhuriyet gibi davrandığını, Vatikan’ın gölgesine sığındığını öne sürüyor. IOR’daki yasadışı uygulamalara dikkat çeken en önemli ayrıntı, Vatikan bankasının İtalya’da ve İsviçre’deki başka bankalarda çeşitli hesapları olduğu konusuna odaklanıyor.

Çiceği burnunda Papa Francesco’nun IOR’da olan bitenlere açıklık kazandırılması amacıyla Tanrı’nın bankasıyla ilgili bir araştırma komisyonu kurulmasını istemesine karşın, IOR’un dolayısıyla Vatikan’ın üzerine bir gölge gibi düşen iddialar durulmak bilmiyor.

ÖNCEKİ YAZILARI

Gerçeklere göz yumanlar 08/04/2017 Cumartesi
Caravaggio ve engizisyon yargıcı 11/03/2017 Cumartesi
Bağnaz Katolik doktorlar 25/02/2017 Cumartesi
'Tinissima' 18/02/2017 Cumartesi
Cavriago’daki Lenin 28/01/2017 Cumartesi
Tacizci kardinaller 21/01/2017 Cumartesi
David Lazzaretti cinayeti 31/12/2016 Cumartesi
Yüzyılın dolandırıcılığı 10/12/2016 Cumartesi