Suriyeliler savaştan kaçıyor

31/08/2013 Cumartesi
Suriyeliler savaştan kaçıyor

Sicilya adasına son 48 saat içinde 350 Suriyeli göçmen geldi. Yılbaşından bu yana Suriye’yi terk ederek güney İtalya’ya ulaşanlar ise 3 bini aştı. Geçtiğimiz hafta Catania ve Siracusa açıklarında seyreden ve mültecileri taşıyan teknelerde 500 Suriyeli adaya ayak bastı. Bu son göç dalgasında dikkat çeken bir ayrıntı, son günlerde İtalya’ya ulaşmaya çabalayan Suriyeli mülteciler arasında mühendisler, doktorlar, çevirmenler gibi eğitimli kişilerin de yer alması.

img_sicilia11_548x345.jpg

İtalya’yı köprü olarak kullanan ve Almanya’ya göç etmeyi hedefleyen Suriyelilerin yanında iç savaştan kaçan Mısırlı mülteciler de yer alıyor. Catania’da Sicilya’ya ulaşan göçmenlere çevirmenlik hizmeti veren operatör Giuseppe Belluardo, “Son birkaç aydır bütünüyle yeni bir göç dalgasına tanıklık ediyoruz. Yeni gelenler arasında anne, baba ve çocuklardan oluşan aileler de mevcut. Bu aileler doktor kontrolü gerektiğinde bile ayrılmak istemiyor, birbirlerine bağlılar.”

Ortak hedef, yeni bir hayat
Suriye’de iç savaşın patlak vermesinden bu yana 2 milyon kişi ülkeyi terk etti. 20 milyon nüfuslu bu ülkede İtalya’ya ayak basanlar şimdilik 3 binle ifade ediliyor. İtalya’ya göç eden Suriyeliler, ülkedeki iç savaş ortamından ve bombalardan kaçtıklarını, Avrupa’da yeni bir hayat kurmak istediklerini anlatıyor.

resizer_0.jpg

Sicilya adasındaki geçici göçmen barınma merkezlerinde insanlık dışı koşulları reddeden çoğu Suriyeli kuzeyde Fransa, İsveç ve Avusturya’ya gitmek istediğini aktarıyor gazetecilere.
Adada Akdeniz’den teknelerle gelen Suriyeli ve Mısırlı mültecilere çevirmenlik yapanlar son haftalarda İtalya’ya ayak basanların yüksek okul mezunu, eğitimli, sosyal hakları ve uluslar arası anlaşmalar konusunda bilgili, iyi derecede İngilizce konuşanlar olduklarını dile getiriyor.

Sicilya’daki yerel yöneticilerden Rosario Crocetta, savaş bölgelerinden yetişkinler olmadan kaçan çocuklar ve adolesanlar konusunda zorlandıklarını söylüyor, “Adada yetişkin olmayan yaştaki çocuklar ve gençlerin kötü niyetli kişiler ve çetelerin eline düşmemesi için haklarını gözeten bir hukuk platformu kurulmalı.” diyor Crocetta.

2013-08-28t173607z_1_amie97r1cwb00_rtroptp_2_oittp-siria-rifugiati-sicilia.jpg

ABD ve İngiltere’nin baş aktörleri olduğu Suriye’ye yönelik bir askeri operasyon hiç şüphesiz Batı’ya kaçan Suriyelilerin sayısını arttıracak. Suriye kriziyle yeniden siyasi gündeme oturan mülteciler doğu Sicilya kıyılarında Siracusa, Pozzallo, Portopalo ve Catania’ya geliyor teknelerle. İtalya’ya ulaşmak için 8 -12 bin dolar harcayarak Akdeniz’de yeni bir umut yolculuğunun öznesi olan Suriyeli ve Mısırlı göçmenler ,kendilerini nasıl bir geleceğin beklediğini bilmiyor.

[email protected]

ÖNCEKİ YAZILARI

Gerçeklere göz yumanlar 08/04/2017 Cumartesi
Caravaggio ve engizisyon yargıcı 11/03/2017 Cumartesi
Bağnaz Katolik doktorlar 25/02/2017 Cumartesi
'Tinissima' 18/02/2017 Cumartesi
Cavriago’daki Lenin 28/01/2017 Cumartesi
Tacizci kardinaller 21/01/2017 Cumartesi
David Lazzaretti cinayeti 31/12/2016 Cumartesi
Yüzyılın dolandırıcılığı 10/12/2016 Cumartesi