Milano, ‘Festival Boreale’ye sırtını dönecek mi?

02/09/2013 Pazartesi
Milano, ‘Festival Boreale’ye sırtını dönecek mi?

Avrupalı aşırı sağcılar , Milano’da bir zirvede buluşmayı planlıyor. Musevi karşıtlığıyla da tanınan sağcı militanların “Festival Boreale” adı altında tasarladıkları buluşma, 12-14 Eylül günleri arasında gerçekleşecek. Forza Nuova’nın mimarı olduğu zirvede, Monza’ya birkaç kilometre uzaklıktaki Seregno Belediyesi ile Milano’daki bazı aşırı sağcı gruplar söz sahibi.

Geçtiğimiz Nisan ayında benzer bir girişime, kuzeyde Varese’ye bağlı Mainate Belediyesi ev sahipliği yapmıştı. Kuzey Birliği’nin bazı üyeleri, Hitler’in doğumgününü kutlayabilmeleri için sağcı militanlara salon sağlamıştı. Hitler’in öznesi olduğu doğumgünü partisini, bir dernek üstlenmişti.

Forza Nuova’nın başını çektiği faşist militanlar, 2000’li yıllarda Nazizmi hortlatmak için yeniden kollarını sıvıyor. Milano buluşmasında temel hedef, çeşitli Avrupa ülkeleri, özellikle Macaristan’dan gelecek olan yüzlerce militanı bir araya getirmek. İtalya’ya otobüslerle ulaşacak olan militanların Monza Parkı’ndaki kamping’de konuk edilmesi gündemde.

Ancak demokrat kesimden gelen protestolar nedeniyle Monza Parkı programdan çıkacak olursa, Festival Boreale’nin Milano ya da kuzeydeki belediyelerden birinde gerçekleştirilmesi tasarlanıyor.

Giuliano Pisapia’nın başkanı olduğu Milano Belediyesi, kuzey başkentinin Avrupa’nın dört bir köşesinden gelen aşırı sağcı militanlara ev sahipliği yapmasına karşı. Faşizme karşı direnişin simge şehirlerinden Milano, Avrupalı Nazileri konuk edecek mi bilmiyoruz. Her ne kadar Pisapia, direnişin kalesi olan Milano’nun bu türden zirvelere ev sahipliği yapmasına karşı olduğunu açıkça ifade etse de, geçtiğimiz 15 Haziran’da Milano’ya bağlı belediyelerden Rogoredo’da yüzlerce dazlak uluslararası bir zirvede buluşmayı başarmıştı.

Milano ve çevresindeki belediyelerin mezarlıklarında faşizme karşı geldikleri için öldürülen direnişçilerin gömüldüğü onlarca tarihi mezarı ziyaret ettim. Milano, umarız Festival Boreale’ye sırtını dönmeyi başarır.

ÖNCEKİ YAZILARI

Gerçeklere göz yumanlar 08/04/2017 Cumartesi
Caravaggio ve engizisyon yargıcı 11/03/2017 Cumartesi
Bağnaz Katolik doktorlar 25/02/2017 Cumartesi
'Tinissima' 18/02/2017 Cumartesi
Cavriago’daki Lenin 28/01/2017 Cumartesi
Tacizci kardinaller 21/01/2017 Cumartesi
David Lazzaretti cinayeti 31/12/2016 Cumartesi
Yüzyılın dolandırıcılığı 10/12/2016 Cumartesi