Köle pazarındaki Muhammed Arafat

12/01/2013 Cumartesi
Köle pazarındaki Muhammed Arafat

Muhammed Arafat, Mısırlı bir işçi. On yıldır İtalya’da. Yedi yıldır Tnt’de, günde 8 saat çalışarak ayda 200 avro maaş alıyordu. Bir köleden farksız olduğunu keşfettiği zaman Piacenza’daki Tnt’de altı yıl önce aynı kaderi paylaştığı yabancı uyruklu ve İtalyan meslektaşlarıyla bir mücadele başlatmaya karar veriyor. Arafat’ın daha iyi bir yaşam sürmek umuduyla geldiği İtalya’da karşı karşıya kaldığı koşulları protesto etmek için başlattığı bu zorlu mücadele, geçtiğimiz günlerde Tnt’nin Piacenza’daki merkezinde Mısırlı işçinin lideri olduğu bir devrimle sonuçlandı.

Aylık ücet, 200 avro
Geçmişe dönersek Muhammed Arafat’ın İtalya’ya on yıl önce geldiğini öğreniyoruz. Babası mühendis, annesi öğretmen olan Muhammed yüzlerce Mısırlı genç gibi, bir Avrupa ülkesinde yeni bir yaşam kurmayı düşlüyor. Böylece İtalya’da karar kılıyor. Ülkesi Mısır’da sosyal asistan phpthumb_generated_thumbnailjpg.jpgolan Muhammed, önce güney İtalya’da Sicilya’da bir portakal fabrikasında çalışıyor, Ardından kuzey İtalya’da Piacenza’ya gitmeye karar veriyor. Ailesinin yoksul olmadığını, Avrupa’yı yola çıkmadan önce bir cennet gibi düşlediğini saklamıyor. İtalya’ya gelmesinin ardından bir yıl sonra köle mantığıyla çalıştırıldığına tanıklık edince hemen geri dönmek istiyor. Özellikle Güney İtalya’da köle sahibini anımsatan patronlarla çalıştığını, sömürünün sınır tanımadığını ve aç kaldığını anlatıyor Muhammed. Ama kuzeye göç ettiği zaman, koşulların yoksul güneyden çok da farklı olmadığını görüyor.,Piacenza şehrindeki Tnt’de bile. Günde sekiz saat çalıştığı Tnt’de, 200-300 avro aylık ücret ödendiğini söylüyor.

img_9500_11804.jpg

İşçilere sinsi oyun
Muhammed Arafat, 2011 yazında bu sömürüye ‘dur demek’ gerektiğine, karar veriyor. İlk adımı, Tnt’nin çatısı altında birlikte çalıştığı arkadaşlarını birleştirmekle atacağını düşünüyor, Ama bu öyle sanıldığı kadar kolay değil. Çünkü birçok işçi, işini yitirebileceği kaygısıyla, 200 avrolük ücrete karşı gelmekte çok da cesur davranmıyor. Tnt’nin yöneticileri Arafat’ın mücadelesini farkettiklerinde, İtalyan ve göçmen işçileri birbirine düşürmek için planlar yapıyor. Tnt’de çalışan işçilerin yüzde 90’i yabancı uyruklu. İtalyan patronlar Faslıların Mısırlılarla anlşmazlığa düşmesi için sinsi oyunlar tasarlıyor. Ama Tnt’de çalışma koşulları ve ücretler öylesine ağır ki geleneksel açıdan anlaşamayan Mısırlı ve Faslı işçiler, ortak amaç saygın bir yaşam ve kölelik koşullarına son vermek olunca çoğunluğunu göçmenlerin desteklediği Tnt protestosunda birlik oluyor.

40199.jpg

Muhammed Arafat, işçilerin bölünmesi durmunda patronun söz sahibi olduğunu anlatıyor. “Piacenza’da yabancı uyruklu işçilerin işbirliğinden bir aile doğdu. Protestoya katılım arttıkça İtalyan işçiler de biz göçmen meslektaşlarına destek vermeye başladı.”

İkea işçilerini de uyandırdı
Sonunda İtalyanı, yabancı uyruklusu 200 avro karşılığında çalıştırılan kölelik düzenine isyan ederek, daha saygın bir ücretin ödenmesi için yürüttükleri mücadeleyi kazandılar. Arafat, Tnt’yle sınırlı kalmayıp, İkea’nın Piacenza’daki mağazasında insanlık dışı koşullarda, çok düşük ücretlere çalıştırılan personelin de aynı yolda mücadele başlatmalarına önderlik etti. İkea’da işten çıkarılan işçiler de, mücadeleleri sonucu mahkeme kararıyla işlerine geri dönmeyi başardılar.

img_9802_12287.jpg

Piacenza, köle pazarı gibiydi
“Tnt’de mücadeleyi başlatan etken ne oldu?” sorusunu Arafat, “İşveren personelin çalışma ritminin artmasını istiyordu sürekli. Bölüm sorumlusu olan bir kişi, gece gündüz, ‘Haydi daha hızlı, daha hızlı, durmayın!’ diye bağrıyordu yüksek sesle. 500 işçinin yapması gereken işi, 200 işçiyle çözmeye çalışıyorlardı. Tnt, İtalya’da beş yıllık dönemde yükselen bir grafiğe imza attı ama hiçkimse Piacenza’daki merkezde işçilerin çalışma koşullarını araştırmadı. Oysa kölelik düzeni baskındı.” diye yanıtlıyor.

Arafat’ın lideri olduğu toplu mücadeleye önce 380 işçiden 20’sı destek verdi. Muhammed, işçileri evlerinde tek tek ziyaret ederek, yıllardır sömürüldüklerini, köle düzeninde çok düşük ücretlere çalışıtırıldıklarını, bu sisteme karşı birlikte hareket etmeleri gerektiğini anlattı. Bu ziyaretlerin ardından birkaç hafta içinde çok güç de olsa yüzlerce çalışanı biraraya getirmeyi başardı.

dsc_4275.jpg

Tnt protestosu ne sağladı işçilere? Söz yine Arafat’ta:

“Ulusal iş sözleşmesi temel alındı. Önceki sözleşmede saat başına 6 avro ödeniyordu. En azından birey olarak saygınlığımızı elde ettik. Önce tutukevine gider gibi çalışıyorduk. Artık işverenden ürkmüyoruz. Herkes, çalışma koşullarını değiştirmek için davranmazsak kimsenin bizim için bir şey yapmayacağını anladı. Sözün kısası geleceğimiz, bizlerin elinde. İtalyanlar da biz göçmenler gibi davranmalı, Çünkü İtalya’da koşullar daha da kötüye gidecek olursa bizler ülkemize döneriz, ama İtalyanlar burada yaşamaya devam edecekler.”

[email protected]

ÖNCEKİ YAZILARI

Gerçeklere göz yumanlar 08/04/2017 Cumartesi
Caravaggio ve engizisyon yargıcı 11/03/2017 Cumartesi
Bağnaz Katolik doktorlar 25/02/2017 Cumartesi
'Tinissima' 18/02/2017 Cumartesi
Cavriago’daki Lenin 28/01/2017 Cumartesi
Tacizci kardinaller 21/01/2017 Cumartesi
David Lazzaretti cinayeti 31/12/2016 Cumartesi
Yüzyılın dolandırıcılığı 10/12/2016 Cumartesi