Katliam Yaptılar Ama Pişman Değiller

24/10/2009 Cumartesi
Katliam Yaptılar Ama Pişman Değiller

DÜNYA SOLA DÖNÜYOR - İTALYA yazıları

İtalya'da Monchio, Cerverolo ve Valucciole kasabalarında 1944 yılında 360 kişinin katledilmesinden sorumlu 14 Nazi askeri, Verona mahkemesinde yargılanıyor.

İtalya'da Nazilerin neden olduğu katliamı soruşturan askeri savcı Marco De Paolis'in yürüttüğü araştırmada ortaya çıkan gerçek, 14 Nazi askerinin aralarında kadınlar, çocukların da bulunduğu yüzlerce kişiyi öldürdüğünü, Nazi askerlerinin işledikleri suç nedeniyle hiçbir pişmanlık duymadıklarını ortaya koydu.

Marco De Paolis’in aktardığına göre, katliamdan sorumlu Nazi askerleri Herman Goring'in yönetiminde özel bir birlikte görevli nişancılardı.

Çocuklar özellikle hedefti
Soruşturma katliam sırasında çok sayıda küçük yaştaki çocuğun ve üç aylık bir bebeğin de gelecek açısından 'tehlikeli' görüldükleri gerekçesiyle öldürüldüğünü, Goring'e bağlı bu özel birlikte çocukların özellikle hedef gözetildiğini gerçeğini de yansıttı.

1944 yılında 20'li yaşlarda olan bugün bir çoğu 80'li yaşlarını süren Nazi askerleri, İtalya’da Toscana ve Emilia bölgesinde gerçekleştirdikleri katliam konusunda hala itirafta bulunmaktan kaçınıyorlar. Verona Savcılığı’nca süregelen soruşturmada dinlenen telefon görüşmelerinde Nazi askerlerinin söz birliği etmişcesine gerek İtalyan gerekse Alman savcıların bu olayın peşini bırakması ve dosyanın kapanması gerektiğini dile getirdikleri de belgelendi.

Katliam sorumlularından eski bir Nazi askeri, "Savaş sonrası yaşanan her şeyi unutmak istiyordum. Yıllarca olan biteni silip atmayı başardım, bundan böyle de bu yolda devam edeceğim" diye anlattı.

Yaşamlarını Almanya'da sürdüren Nazi askerleri Verona görülmeye başlayan davada sorumlusu oldukları insanlık suçu hakkında ifade verecekler.

Katliamlari anlatan savaş günlüğü
Soruşturma sürecinde 1944 yılında genç bir onbaşı olan Alfred Luhmann'ın evinde yapılan aramada Nazi birliklerinin yaptığı katliamlar konusunda ayrıntılı bilgi veren bir savaş günlüğü de bulundu. Luhmann, katliamı izleyen yıllarda adı geçen kasabalara tatil yapmak için döndüğünü de anlattı.

Katliam kurbanlarının bugün hayatta olan yakınlarının avukatlığını üstlenen Ernesto d'Andrea, "Tüm olan bitenin ardından yıllar sonra bu korkunç katliamın sorumlularının hala işledikleri suçu kabul etmemeleri ve umarsız bir tavır takınmalarını anlamak çok güç. Yaşananlar tek sözcükle korkunç" diye konuşuyor.

Katliama sahne olan bölgede yaşamını sürdüren, anne ve babasını Nazilerin öldürdüğü yaşlı bir kadın ise, Nazilerin o dönemde çocuğuna süt veren bir annenin dahi canına kıydıklarını katliama tanık olan bir kişi tarafından kendisine anlatıldığını aktardı.

ÖNCEKİ YAZILARI

Gerçeklere göz yumanlar 08/04/2017 Cumartesi
Caravaggio ve engizisyon yargıcı 11/03/2017 Cumartesi
Bağnaz Katolik doktorlar 25/02/2017 Cumartesi
'Tinissima' 18/02/2017 Cumartesi
Cavriago’daki Lenin 28/01/2017 Cumartesi
Tacizci kardinaller 21/01/2017 Cumartesi
David Lazzaretti cinayeti 31/12/2016 Cumartesi
Yüzyılın dolandırıcılığı 10/12/2016 Cumartesi