İşkence aletleri

20/03/2010 Cumartesi
İşkence aletleri

DÜNYA SOLA DÖNÜYOR-İTALYA Yazıları

Amnesty International ve Omega Foundation’in yayımladığı bir rapora göre İtalya’da beş silah üreticisi firma yurtdışında bazı ülkelere işkence aletleri ihraç ediyor. Sorgulanan kişileri asmak için kullanılan kelepçeler, ayak bileğini etkisiz duruma getirmek için geliştirilmiş aletler, elektrik akımı veren kemerler ve bataryalar raporda adı geçen ve İtalya’da üretilip ihraç edildiği öne sürülen işkence aletlerinden bazıları.

Raporda İtalya’nın yanı sıra Almanya, Çek Cumhuriyeti ve İspanya’nın da işkence aleti üreten ülkeler arasında adı geçmekte. Durum Avrupa Birliği’nce belirlenen yasal düzenlemelerde ciddi boşluklar olduğunu, insan hakları konusunda sorunlar söz konusu olduğunda sesini yükselten bazı Avrupa ülkelerinin kendi topraklarında bu tür aletlerin üretimi ve satışından haberdar olmaması da sorunun başka bir boyutuna işaret ediyor.

Gelelim İtalya’ya. Amnesty International tarafından 18 Mart’ta yayımlanan raporda İtalya’da beş firmanın yurtdışına işkence aletleri ihraç ettiklerine dikkat çekiliyor. Bu firmaların Access Group Srl, Joseph Stifter s.a.s, Futura, PSA Srl ve Armeria Frinchillucci S.r.l Defence System oldukları iddia ediliyor.

İtalyan medyasında Armeria Frinchillucci’nin Amnesty International’in iddialarını reddettiği yönünde yolunda haberler çıktı. Hatta firmanın yöneticisi, “Haberi okuduğumuzda çok şaşırdık çünkü satın aldığımız ya da sattığımız her bir parça emniyet müdürlüğünün kontrolünden geçiyor” demekle yetindi. Oysa rapor Armeria Frinchillucci’yi tehlikeli bir sprey ile sorgudaki kişilere elektrik akımı veren bir batarya üretmekle suçluyor. Ama firmanın yöneticisi ürettikleri spreyin biber spreyi olduğunu, tehlikeli olmadığını, ‘stun baton’ adlı bataryanın ise dirseğimizi kapıya çarptığımızda hissedeceğimiz düzeyde küçük çapta bir elektrik akımı verdiğini söylüyor.

AF yetkilileri bununla yetinmiyor, ürettikleri bin dolayında ürünün kontrolden geçtiğini, raporda adı geçen ve yurtdışına işkence aletleri ihraç ettikleri gerekçesiyle suçlanan öteki dört firmaya da kendilerinin ürün akışı sağladığını da aktarıyor. Firmanın üst düzey yöneticisi Marc Busin, raporda iddia edildiği gibi uluslararası bir ticaretin söz konusu olmadığını, İtalya’nın Almanya’dan satın aldığı bazı ürünleri İtalya’daki çeşitli emniyet birimlerine sattıklarını anlatıyor. İtalya’nın Almanya’dan aldığı ürünler arasında vücuda 200 bin walt elektrik akımı veren ve firmanın internet sitesinde ‘profesyonel gaz çakmağı’ adıyla tanıtılan bir işkence aleti de yer alıyor. Bunun da satışının Avrupa’da serbest olduğuna vurgu yapıyor Busin.

Ama karşı cephede Amnesty International adına konuşan Riccardo Noury, “Avrupa’da serbestçe alınıp satılan, yasaların engel çıkarmadığı işkence aletlerinden söz ediyoruz. Bu konuda Avrupa’da yasal bir düzenleme olmadığı gibi, çok büyük açıklar var” demekle yetiniyor.

Kısacası Avrupa’da bazı ülkeler yasaların öngördüğü çerçevede ‘işkence aletlerini’ işkence uygulayan ülkelere satıyor.

[email protected]

ÖNCEKİ YAZILARI

Gerçeklere göz yumanlar 08/04/2017 Cumartesi
Caravaggio ve engizisyon yargıcı 11/03/2017 Cumartesi
Bağnaz Katolik doktorlar 25/02/2017 Cumartesi
'Tinissima' 18/02/2017 Cumartesi
Cavriago’daki Lenin 28/01/2017 Cumartesi
Tacizci kardinaller 21/01/2017 Cumartesi
David Lazzaretti cinayeti 31/12/2016 Cumartesi
Yüzyılın dolandırıcılığı 10/12/2016 Cumartesi