'Gölge' Hükümet

02/07/2011 Cumartesi
'Gölge' Hükümet

DÜNYA SOLA DÖNÜYOR - İTALYA Yazıları

Napoli Savcılığı’nın iki yıldır yürüttüğü bir soruşturma, İtalya’da Berlusconi yönetimindeki resmi hükümetin yanı sıra ‘gölge’ bir hükümetin varolduğu gerçeğini ortaya koydu. Savcı Francesco Curcio ve Henry John Woodcock’un hazırladığı 15 bin sayfalık dosyada gölge hükümete, siyasi çevreler, medya ve bankalarla yakın bağlantıları olan yönetici ve danışman Luigi Bisignani’nin başkanlık ettiği, Bisignani’nin yönetimindeki bir grubun çeşitli kamu yönetimlerinde açılan büyük ihalelere yön verdiği iddia ediliyor.

Gölge hükümetten Berlusconi’ye bilgi akışı
Napoli Savcılığı’nın dosyasında Berlusconi ve Bisignani’nin İtalya’yı birlikte yönettikleri yönünde bir izlenim edinildiğine vurgu yapıldı. Ayrıca Bisignani’nin dümeninde olduğu gölge hükümetin Çizme’nin kontrolüne hakim olabilmek amacıyla Berlusconi’ye ekonomiden yargıya, siyasetten ticari ihalelere kadar uzanan geniş bir alanda bilgi akışı ve hizmet sağladığı öne sürüldü.

Geçmişte Pirelli’de yöneticilik yapan bir iş adamının oğlu olan Luigi Bisignani, siyaset, ekonomi ve medya çevrelerinde ‘iş bitiren’ bir kişi olarak tanınıyor. Napoli Savcılığı’nın P4 çerçevesinde açtığı soruşturmada önemli bir role olan Bisığnanı, savcılık kararı ile geçtiğimiz 11 Haziran'dan bu yana ev hapsinde.

Raporda Başbakan Berlusconi’nin İtalya’daki resmi hükümete başkanlık ettiği, Luigi Bisignani’nin ise iç yapısı ayrıntıları ile çizilen gölge hükümetin yöneticisi olduğu, Bisignani’nin Berlusconi’nin yardımcısı siyasetçi ve gazeteci Gianni Letta ile sürekli iletişimde bulunduğu, aralarında İtalyan devlet televizyonu RAI, bazı başka televizyon kanalları, gazeteler, bankalar, bakanlıklar ve çeşitli kurumlarda açılan ihalelerdeki ilişkilere yön verdiği iddia ediliyor.

Napolili savcılar, Bisignani’nin yöneticisi olduğu grubun, organize suç örgütü şeklinde örgütlendiğini, ülkenin siyasi ve ekonomik yaşamına yön vermeye çalıştığını, medyada söz sahibi olmak amacıyla mafya yöntemlerine başvurduğunu öne sürüyor.

Gölge ve resmi hükümetin birbirine karıştığı bu tabloda İtalyan devlet televizyonu RAI’nin eski yöneticilerinden Mauro Masi’nin de Luigi Bisignani ile her gün sürekli iletişimde olduğu, RAI’nin yönetim merkezinde yapılan atamalarda ve pürüzlü noktalarda Bisignani ile birlikte karar aldığı vurgulanıyor. Bisignani’nin gazeteci Michele Santoro’nun daha önce RAI 2’ de yayımlanan ve Berlusconi hükümetine muhalefet eden Anno Zero programından rahatsız olduğu, Santoro için, “Bu türden bir habercilik yapan bir gazetecinin işine son vermek gerekir” dediği de iddialardan bir başkası.

Napolili savcıların P4 soruşturmasının boyutları büyüyecek görünüyor.

Luigi Bisignani kim?
Luigi Bisignani 1953’de Milano’da dünyaya geldi. Ekonomi mezunu olan Bisığnanı, 1976-79 yıllarında Giulio Andreotti yönetimindeki hükümette Hazine Bakanlığı’nda görev yaptı. 1981’de ismi Licio Gilli’nin başkanlık ettiği Mason Locası P2 listesinde yer alsa da mason olmadığını öne sürdü, İtalya’nın siyaset ve medya alanında en nüfuslu isimlerinden biri olduğuna dikkat çekilen Bisignani’nin babası Pirelli’de yöneticilik yapmış olan bir iş adamı. Ağabeyi Giovanni de, İtalya’nın tanınan iş adamlarından biri.

aslı[email protected]

ÖNCEKİ YAZILARI

Gerçeklere göz yumanlar 08/04/2017 Cumartesi
Caravaggio ve engizisyon yargıcı 11/03/2017 Cumartesi
Bağnaz Katolik doktorlar 25/02/2017 Cumartesi
'Tinissima' 18/02/2017 Cumartesi
Cavriago’daki Lenin 28/01/2017 Cumartesi
Tacizci kardinaller 21/01/2017 Cumartesi
David Lazzaretti cinayeti 31/12/2016 Cumartesi
Yüzyılın dolandırıcılığı 10/12/2016 Cumartesi