Goldman Sachs’ın gölgesindeki İtalya

19/11/2011 Cumartesi
Goldman Sachs’ın gölgesindeki İtalya

Ekonomist Mario Monti’nin dümenine geçtiği teknik hükümet, Çizme’yi ekonomik krizin girdabından çıkarmak için yol almaya başladı. İçinde hiçbir siyasetçinin yer almadığı bu hükümet Çizme’yi kaplayan finansal tsunami için acı reçeteler hazırlayacağını çıtlattı. Bocconi üniversitesinin rektörü olan Monti, “Büyük özveri gerekecek” diye uyarıda bulunurken birçok kişi İtalya’yı Monti mi yoksa Goldman Sachs mı yönetiyor diye soruyor.

Salento Üniversitesi Felsefe ve Sosyal Bilimler bölümü öğretim görevlisi Prof. Guglielmö Forges Davanzatı www.contropiano.org adlı haber portalında Monti hükümetini konu alan yorumunda “İtalya’yı etkisi altına alan finansal krizde tüm sorumluluğun global düzeyde inanılırlığını yitiren Berlusconi hükümetinde aranmasını doğru bulmuyorum.” diye yazdı.

Geçtiğimiz yazdan bu yana İtalya’nın ‘spekülatif saldırılara’ hedef gösterildiğini anımsatan Davanzatı son birkaç yıldır Çizme’nin ekonomik açıdan büyümediğini, İtalya’ya yönelen okların Berlusconi’nin liderliğindeki hükümetin inanılır olmayışına yöneldiğini söylüyor. “Bir ülkeyi yönetme görevini üstlenen siyasi kurumun ne düzeyde güvenilir olduğunun bir ölçüsü yoktur” diyen Davanzatı, son dönemde Avrupa Merkez Bankası’ndan gelen ve özveri paketinin içeriğini oluşturan ‘kemer sıkma politikaları’nın ilgili hükümet tarafından nasıl uygulandığının ölçüt alındığını anlatıyor.

Zehir zemberek liste
Avrupa Merkez Bankası, İtalya’nın ekonomi karnesi kaygı uyandırmaya başlayınca Berlusconi hükümetine, tüketimin en aza indirgenmesi, dış borcun kapatılması, işten çıkarmaları yasal açıdan daha kolaylaştıracak yeni hukuki bir düzenlemeye gidilmesi, geniş çaplı özelleştirmenin benimsenmesi, emekli yaşının 67’ye çıkarılması, kamu harcamalarında kesintiye gidilmesi, ücretlerde indirim gibi konularda özetlenebilecek zehir zemberek bir liste iletti.

Salento üniversitesi öğretim üyesi Davanzatı, Berlusconi’nin Çizme’yi bir ‘sirk mantığıyla’ yönetmesinin İtalya’ya yönelen spekülatif saldırıların ana kaynağı olduğunu düşünmüyor.

Böylesi dalgalı ortamların komplo teorilerine zemin hazırladığını söyleyen Davanzatı. İtalya’daki gelişmeleri değerlendirdiği yazısında Goldman Sachs’ın Monti’nin başkanı olduğu teknokrat hükümette önemli bir role sahip olduğunu paylaşıyor.

142 yıllık bir geçmişi olan Goldman Sachs’ın ‘iş bankası’ kimliğiyle kendisi için çalışan üst düzey yöneticilerini krize sürüklenen siyasi yönetimlerin başına getirmekle ve ödünç vermekle ünlü olduğu anımsatılıyor.

Guglielmö Forges, Davazati Vault’un yıllık değerlendirmesinde en prestijli banka seçilen G.S’in küresel çapta birçok özelleştirme girişiminin mimarı olduğuna vurgu yapıyor, “Keynes spekülasyon için ‘ekonomik pazarda başka operatörlerin gelecek konusuda ne düşündüklerini öngörme sanatıdır’ diyordu.” diye hatırlatıyor.

Goldman Sachs’ın ‘spekülasyon yapmak’ konusunda uzmanlaştığını anımsatan Davanzatı, bankanın yeni bir duyurusunu paylaşıyor okurlarıyla, “’İtalya’da kurulacak olan teknik bir hükümet, başka yönetimlere oranla daha inandırıcı bir rol üstlenebilir’. Prof. Mario Monti, Goldman Sachs bankasının başkan yardımcısıydı. İtalya’daki siyasi dengelerin Jersey City’deki bir bankadan derinlemesine etkilendiği tahmininde bulunmak çok da güç değil. En son yaşananlar spekülatif saldırıları geniş çaplı özelleştirme politikaları dalgasının izlediği ve çalışan kesimin hakları ve ücretlerinin tirpalandığını yansıtıyor.”

2011 kasımında kriz okyanusunda yol alan İtalya’nın fotoğrafını çeken Guglielmö Davanzatı, Goldman Sachs kaynaklı spekülatif saldırıların önce ülkeyi panayır mantığıyla yöneten Berlusconi’yi görevden uzaklaştırdığını, ardından Goldman Sachs’da yöneticilik yapan Prof Mario Monti ve teknik ekibinin Çizme’de ipleri elealdigini aktarıyor.

‘Berlusconi’den kurtulduk’ diye teselli bulan İtalyanlar, Goldman Sachs’ın gölgesinde zorlu bir yolculuğa yelken açacak görünüyor.

[email protected]

ÖNCEKİ YAZILARI

Gerçeklere göz yumanlar 08/04/2017 Cumartesi
Caravaggio ve engizisyon yargıcı 11/03/2017 Cumartesi
Bağnaz Katolik doktorlar 25/02/2017 Cumartesi
'Tinissima' 18/02/2017 Cumartesi
Cavriago’daki Lenin 28/01/2017 Cumartesi
Tacizci kardinaller 21/01/2017 Cumartesi
David Lazzaretti cinayeti 31/12/2016 Cumartesi
Yüzyılın dolandırıcılığı 10/12/2016 Cumartesi