‘Akdeniz mezarlığı’, göçmen dramı, ‘Sila gemisi’…

15/07/2013 Pazartesi
‘Akdeniz mezarlığı’, göçmen dramı, ‘Sila gemisi’…

Güneyde Sila Ulusal Parkı’nda sekiz yıl önce “Göç”ü odak alan bir müze kuruldu. Cosenza’da Camigliatello Silano’daki müzede önceki gün “La nave della Sila/Sila gemisi” adı verilen yeni bölüm ise Akdeniz’i umutlarının peşi sıra güney kuzey yönünde aşmaya çabalarken alabora olan teknelerde yaşamını yitiren yüzlerce göçmene adandı. Sila’daki müzeye eklenen yeni seksiyonda alt başlık ise “Mare Madre, i popoli che si muovono/Deniz Ana, hareket eden halklar.”

Oysa 1929 krizinde güney İtalya’nın yoksul bölgelerinde yaşayan İtalyanlar göç etmişti bu coğrafyadan. İtalyanlar, 1930’ların başında Kanada ve ABD gibi uzak diyarlara gitmişti. Şimdi ise Afrika ülkelerindeki savaşlardan, yoksulluktan kaçan kadınlar, erkekler, çocuklar ve yeni doğanlar göç ediyor güney kıyılarına. Birçok kez güç ve tehlikeli seyahatleri göğüsleyerek, yaşamlarını tehlikeye atarak. Müze Afrika ülkelerinden gelen göç dalgasını odak alırken 1930’larda Kanada’dan Brezilya’ya, ABD’den Avustralya’ya kadar giden İtalyan göçmenlerin yaşadıkları dramlara da arşivlerden sağlanan belgeler aracılığıyla ışık tutuyor.

“Lampedusa Mezarlığı” kitabını çıktıkları göç yolculuğunda can veren Afrikalı göçmenlere adayan yazar Erri De Luca’nın metinlerinden seçilen satırlar, fotoğraflar ve göç müzikleri, “La nave della Sila” adlı yeni bölümde eşlik ediyor ziyaretçilere.

Afrika’dan İtalya’ya göç etmenin ne ifade ettiğini gerçekçi bir boyutta aktarabilmek amacıyla Napoli Novantanove Vakfı, ziyaretçileri bir konteynerle taşıyor müzeye. Vakıf yöneticisi Mirella Baracco’nun vurguladığı gibi bu seçim, Akdeniz’in dalgalı sularında İtalya’ya bir konteyner içinde ulaşmaya çalışan göçmenlerin deneyimlerini birebir yaşatmak.

“Sila gemisi” adı verilen yeni bölümde parkur 1991 yılında 20 bin Arnavut mülteciyi Bari Limanı’na getiren Vlora gemisiyle başlıyor. Bu İtalya sahillerine ulaşan en büyük göç dalgasıydı. Akdeniz’de çıkılan umut yolculuklarının seyrini izleyen müzede varılan son nokta, isimsiz kahramanların sulara gömülerek can verdiği “Akdeniz mezarlığı”.

Çok kez açlık ve susuzluk nedeniyle yaşamını yitiren, çevredeki sahil güvenliklerden yardım isteseler de bu talepleri geri çevrildiği için ölen Afrikalı göçmenler, bu sessiz mezarlığın kahramanları Sila’daki müzede. Kuzey Afrika kıyılarında başlayan İtalya sahillerinde noktalanan bu yolculuklar kimi zaman ölüm, kimi zaman da İtalya’dan sınır dışı edilmelerle noktalanıyor. Akdeniz’de yaşanan göçmen dramını bir müzenin çatısı altında ziyaretçiye aktarmaya çalışan bu girişim, Sila gemisinden bugüne çıkılan yüzlerce umut yolculuğunun gerçekte kimseye umut getirmediğini yansıtıyor. Bilgi için www.lanavedellasila.it

ÖNCEKİ YAZILARI

Gerçeklere göz yumanlar 08/04/2017 Cumartesi
Caravaggio ve engizisyon yargıcı 11/03/2017 Cumartesi
Bağnaz Katolik doktorlar 25/02/2017 Cumartesi
'Tinissima' 18/02/2017 Cumartesi
Cavriago’daki Lenin 28/01/2017 Cumartesi
Tacizci kardinaller 21/01/2017 Cumartesi
David Lazzaretti cinayeti 31/12/2016 Cumartesi
Yüzyılın dolandırıcılığı 10/12/2016 Cumartesi