Kapı bahane, yağma şahane: Sinpaş'ın inşaatına karşı çıkan yurttaşa ceza

Milli Park alanında yaptığı inşaat tepki çeken Sinpaş yasağa rağmen çalışmalarına devam ederken, bölgedeki yapılaşmaya karşı çıkan bir yurttaşa ceza verildi.

Haber Merkezi

Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı Kızılbük’te Milli Park alanı içerisinde Sinpaş tarafından yapımı devam eden otel ve devre mülk inşaatıyla ilgili tartışmalar sürüyor.

Otel, geçtiğimiz günlerde yazlık alanlardaki yasağa rağmen devam ettirilen inşaatla gündeme gelmişti. Yurttaşların baskın yaptığı inşaata zabıtayla birlikte CHP'li Marmaris Belediye Başkanı Acar Ünlü ve ekibi de gitmiş, çalışmanın derhal durdurulması istenmişti. 

Sinpaş'ın suçları korunuyor, yurttaşlar cezalandırılıyor

Bölgede Milli Park'a zarar veren, kıyı çizgisini bozan inşaata karşı yurttaşların mücadelesi sürerken, TKP'li Korcan Yılmaz hakkında "mala zarar verme" suçlamasıyla dava açılmıştı.

Şirketin bir çalışanının müşteki olarak görüldüğü iddianamede, şüphelilerle müşteki arasındaki münakaşa sırasında iki metal çubuğu kırılan kapı için düzenlenen zarar tespit tutanağında kapının ray sisteminin bozulduğu iddiasıyla 23 bin 10 liralık zarar oluştuğu belirtilmişti.

Hakkında Türk Ceza Kanunu 151/1 maddesinden (mala zarar verme suçu) iddianame hazırlanan Korcan Yılmaz'a ceza verildi.

Marmaris 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından görülen duruşmada Yılmaz hakkında 100 gün adli para cezası (2 bin lira) kararı çıktı.

Ayrıca kapının zararı olduğu söylenilen 23 bin 10 lira ile 17 bin 900 lira vekalet ücreti ve 600 lira yargılama masrafını da ödemesi gerektiğine hükmedildi.

Yılmaz kapı hakkındaki cezaya itiraz etmeye hazırlanıyor.

Kapı kimin?

Korcan Yılmaz, kapının kime ait olduğu konusunda da daha önce CİMER'e yazıp, konuyu kaymakamlığa sorduğunu, kurumlardan ayrı ayrı cevap aldığını anlattı.

Söz konusu kapının Milli Park'a ait olduğunu ve açık bulunması gerekirken, şirket tarafından yapılan inşaatın görülmemesi için kapatıldığını söyleyen Yılmaz, kendisinin kapıyı bu yüzden açmaya çalıştığını belirtti. Yılmaz, kamera görüntülerinde de kapıyı açmaya çalışırken çürüyen parçalarının elinde kaldığının görülebileceğini ifade etti.

Kapının hem şirkete ait olduğu hem de Milli Parklara ait taşınmaz içerisinde yer aldığı söylenirken Sinpaş'ın tartışmalı inşaatı bölgede tahribatını sürdürüyor.

Milli Park ranta böyle açıldı

Marmaris'in İçmeler Mahallesi Kızılkum Mevkiinde Kızılbük Koyu'nda Emin Hattat tarafından 1988 yılında inşaatı başlatılan otel, 2009'da Sinpaş Holding’e satılmıştı. Hattat Ailesi tarafından Hema-Que Otel Yatırım A.Ş. adıyla, 150 dönümü ormandan tahsisli toplam 310 dönümlük denize sıfır araziye beş yıldızlı otel yapılması için inşaat başlandı. Ancak 550 oda, 1100 yatak kapasiteli otel bitirilemedi. Emin Hattat, 2006 yılında iflas edince de inşaat tamamen durdu.

Arazi 2009 yılı Aralık ayında yaptığı lüks konutlarla tanınan Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'na (GYO) satıldı. Sinpaş Holding, 2010 yılı başında iki koyu içine alan otel inşaatının bulunduğu bu araziye zengin yabancılar için 1400 lüks konut yapmak için o dönem belde olan İçmeler Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne başvurdu. Ancak, belediye imar planında belirtilen hükümler çerçevesinde konut yapımına izin vermedi. Bunun üzerine Sinpaş, dev araziye devremülk usulü 4 mevsim yaşanacak bir termal tesis yapmaya karar verdi.

2021'deki orman yangınlarının hemen ardından proje için "ÇED Gerekli Değildir" kararı çıktı. Sinpaş 4-5-6 Ağustos 2021'de henüz yangınlar kontrol altına bile alınamamışken Kızılbük’ü halka arz ettiğini açıklamıştı.

Projenin yapımı kamuoyunun tepkisine rağmen devam ediyor.

"ÇED olumlu" kararı ile ilgili, Marmarislilerin açtığı dava ise İdare Mahkemesi’nde reddedilmesinin ardından Danıştay'a taşındı.