'Doğalgaz ve elektrik zammını muhalefetin şişirdiğini düşünüyorum, zam geldi ama mini mini...'

AKP’li Hüsnüye Erdoğan katıldığı televizyon programında doğalgaza, elektriğe ve akaryakıta gelen zamların muhalefet tarafından büyütüldüğünü iddia etti.

Haber Merkezi

AKP'den 25. ve 26. dönem Konya Milletvekili olan Hüsnüye Erdoğan, katıldığı bir televizyon programında "doğalgaza, elektriğe ve akaryakıta muhalefetin büyüttüğü ve sürekli dile getirdiği kadar bir zam gelmediğini" savundu.

'Türkiye’de o kadar pahalı bir benzin yok'

Kanal 42 TV’de yayınlanan Sümen Altı programına konuk olan Hüsnüye Erdoğan, “Türkiye’de o kadar pahalı bir benzin yok. Muhalefet çok yükleniyor. Vatandaşa bir şey demiyorum ama onların dertlerine derman olacak yine biziz, yine AK Parti, yine Cumhurbaşkanımız önderliğinde yürüyen hak yolunun yolcuları" dedi.

"Geçen yıl doğalgazın birim fiyatı 1.99’du, şu anda 2.33. Doğalgaza zam gelmiştir ama mini mini gelmiştir" diyen Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Avrupa’ya bakıyorsunuz, İngiltere’ye vesaire… Hollanda, İsveç’te 3 kat artmış fiyatı. Elektrik ile ilgili de fiyatlar en az Türkiye’de. Avrupa ülkelerinde fiyatlar iki katı. Türkiye, pandemi sürecinde kazananlar sınıfında yer aldı. Bunun en güzel örneği de büyüme rakamları. Yahu kardeşim büyüyen bir ülkeyiz yani. Doğal gaz ve elektrik zammını muhalefetin şişirdiğini düşünüyorum. Zam yapılmıyor değil, yapılmak zorunda. Girdi neyse, bir miktar yansıması olacak. Belki şey bir örnek olacak ama kaleciye top gelince biraz yumuşatır ya göğsüyle, hükümet şuan aynen öyle yapıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın ben biliyorum, onun şefkatini, merhametini, milletimize olan sevgisini, bağlılığını, sevdasını… O, topu alıp, biraz göğsünde yumuşatıyor. Taşıyamayacak hale gelince de yükü mecburen yansıtıyor. Biz, büyük milletiz. Bunun altından muhakkak kalkacağız. Birlik ve beraberlikle kalkacağız. İnşallah muhalefet aklını başına alır da birlik ve beraberlik içinde oluruz. Mutlaka sıkıntılarımız var, bunu görmezden gelemeyiz. Sorunları çözecek olan kesinlikle AK Parti.”

'Aynı gemideyiz, batarsak hepimiz batarız'

Konuşmasında marketlerdeki artışlara ilişkin de konuşan Erdoğan, "Her hafta pirincin, bulgurun fiyatı değişir mi yani? Markete giriyorum, ellerinde bazen etiketle gezdiklerini görüyorum. Bence ayıp ediyorlar. Bu aziz millete haksızlık ediyorlar. Bu geminin içinde hepimiz varız. Batarsak hepimiz batacağız yani" dedi.

'Farklı güçler ekonomik yönden saldırıyor'

“2001 yılındaki asgari ücret, 184 liraydı. Bir antibiyotiğin fiyatı 55 liraydı. Şimdi aynı antibiyotik 16-17 lira, asgari ücret de 2 bin 825 lira" diyen Erdoğan, "Alım gücümüzde zayıflama var ama 2001 ile karşılaştırılamayacak kadar da asla değil. 2001’de neler çektiğimizi biliyoruz. Ekonomist değilim, ben olayların bu kadarına haizim. 2018’den sonra döviz ile ilgili manipülasyonu hepimiz gördük. Farklı güçler ekonomik yönden saldırmaya çalışıyorlar. Şimdi de yapılabilir. Bir kere yapan bir daha neden yapmasın" iddiasında bulundu.

'Peygamber efendimiz de mideyi boş bırakın derdi'

Hüsnüye Erdoğan KYK yurdunda yemek porsiyonlarının küçülmesiyle ilgili soruya ise "Peygamber efendimiz de mideyi boş bırakın der” yanıtını verdi.

Erdoğan şöyle konuştu: "Peygamber efendimizin buyurduğu gibi, yani midenin üçte birini sıvı, üçte birini yiyecek, üçte birini boş bırakın diyor. Biz sofraya oturunca kimse kusura bakmasın, çorbası, yemeği, sıcağı, soğuğu, efendim salatası derken, yiyoruz. Yani ben KYK yurtlarında nasıl yemek verildiğini de yakından takip ediyorum. Porsiyonların israf edilmeme noktasında belki hani küçültülme varsa ondan emin değilim, hani o arkadaşlarımızın sözüne istinaden bunu söylemeye çalışıyorum. Doymuyorlarsa zaten tekrar isteyebilirler. Yani o noktada bir sıkıntı yok."

"Ekstra ücret ödüyorlarmış" sözleri üzerine ise Hüsnüye Erdoğan "Yani şimdi o kadar ayrıntılı bilmiyorum. Mücahid Bey sen de sıkıştırma ya allah allah" dedi. 

Gerçekler oldukça farklı

AKP’li Hüsnüye Erdoğan zamların büyütüldüğünü iddia ederken, bir yıl içinde akaryakıt ürünleri 25, doğalgaz 7, elektrik ise 3 kez zamlandı. Resmi rakamlara göreyse 2021 Eylül'ünde yıllık tüketici enflasyonu yüzde 19,58'e yükseldi. Bir yıl önce yüzde 14,9 olan gıda ürünleri fiyatlarındaki enflasyon ise yüzde 28,8'e yükseldi. Üretici fiyatlarındaki artış bir yılda yüzde 14,33'ten yüzde 43,96'ya çıktı.

DİSK-AR'dan yapılan açıklamaya göre, gıda ürünlerindeki enflasyon dar gelirliler ve emekliler için çok daha yüksek seyrediyor. Emekçinin gerçek yaşamsal ihtiyaçları gözetilerek hesaplanan gıda ürünleri enflasyonu yüzde 40'ı buldu. Emekliler için yüzde 36,7, en düşük gelirli yüzde 20'lik dilim için yüzde 37,1, ikinci düşük gelirlilerde yüzde 20'lik dilim için 39,7 oldu.