Tahliye kararı çıkmadı, Cumhurbaşkanlığı'ndan 'Kadir Şeker' açıklaması geldi

Konya'da bir kadına şiddet uygulayan kişiye müdahale eden ve iddiaya göre arbede sırasında kalbinden bıçaklayarak öldüren Kadir Şeker'in tutukluluğuna itiraz reddedilirken, Cumhurbaşkanlığı'ndan açıklama geldi.
Perşembe, 13 Şubat 2020 15:54

Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum,  ‘Kadir Şeker’ ile ilgili tahliye talebinin reddedilmesi sonrası açıklamada bulundu.

"Adil olanın gerçekleşmesini istiyoruz. Adil olan; ortaya çıkan sonucun toplum vicdanını rahatsız etmemesi" diyerek tahliye çağrısında bulunan Uçum, "Görünür gerçekliğine baktığımızda şüphelinin duyarlılığı, vicdanlı davranışı hepimizi çok etkiledi" ifadesini kullandı.

Uçum'un açıklamları şöyle:

"Mevcut Ceza Kanunu açısından meşru savunma sınırın açılması gibi teknik düzenleme var. Görünür gerçeklik ve olgusal gerçeklik arasında farklılık vardır. Görünür gerçekliğine baktığımızda şüphelinin duyarlılığı, vicdanlı davranışı hepimizi çok etkiledi. Adil olanın gerçekleşmesini istiyoruz. Adil olan; ortaya çıkan sonucun toplum vicdanını rahatsız etmemesi. Ceza hukuku görünür gerçeklik üzerinden hüküm vermez. Haberleri görünür gerçeklik üzerinden yazarsınız ama hüküm vermeye elverişli gerçeklik olgusal gerçekliktir. Ceza hukukunda temek ilke nedir? Maddi gerçekliğin bütün boyutu ile açığa çıkarılmasıdır. Tam olarak açığa çıkarılmasıdır. O zaman verilen hükme adil diyebiliriz. Kadir konusunda yapılan yorumların görünür gerçeklikteki yorumlar olduğunu, hüküm vermeye yeterli olmadığını söylüyorum. Hep birlikte bu sürecin objektif ve adil yürütülmesi için katkıda bulunalım ama olgusal gerçekliğe dayalı bir verilecek hükmü bekleyelim."