Erdoğan ve Putin Ocak ayında Türkiye’de buluşacak

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Erdoğan ve Putin'in 8 Ocak’ta İstanbul’da bir araya geleceklerini söyledi.
Pazartesi, 02 Aralık 2019 12:46

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ilk belirlemelere göre 8 Ocak’ta İstanbul’da bir araya geleceklerini söyledi.

Peskov, Putin ve Erdoğan’ın Türk Akım projesinin çalışmasını birlikte başlatmayı planladıklarını belirtti.

Sputnik’e konuşan Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi İsmail Safi de, "Sayın Erdoğan ve Sayın Putin Ocak ayının ilk 10 günü içinde Türkiye’de görüşecek. Ancak görüşme hangi gün olacak henüz belli değil. Liderler ikili ve bölgesel ilişkileri konuşacak. Sözgelimi, Suriye’deki durum ve S-400 sevkiyatını" dedi.

'S-400 ALMAMIZ NATO'NUN SAVUNMA KABİLİYETİNİ ARTTIRIYOR'

Türkiye’nin Rus S-400 savunma sistemini satın almasının NATO’nun savunma kabiliyetlerini artırdığını söyleyen Safi, "Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemini satın alması gerekiyor. Bu NATO’nun savunma kabiliyetlerini düşürmüyor, aksine arttırıyor. Ancak biz bu alımı NATO için değil, kendi hava savunmamızı güçlendirmek için yapıyoruz" diye konuştu.

İkinci S-400 alımına da değinen Safi, satın alma tarihinin belirlenmesinin teknik bir mesele olduğunu kaydetti. Safi, "İkinci S-400 alımının çok geçmeden gerçekleşeceğini düşünüyorum" dedi.

Suriye’nin kuzeydoğusunda, Resulayn'da Suriye ordusu ile TSK arasında düzenli olarak çatışmaların meydana geldiği iddialarıyla ilgili de konuşan Safi, "Bu bölge terörist unsurlardan tamamen temizlenmiş değil. Türkiye, Suriye ordusu ile değil, yalnızca teröristlerle savaşıyor" dedi.

Safi, Türkiye’nin ateşkese yönelik sorumlulukları ihlal etme niyeti olmadığını da ekledi.