Aladağ katliamında tutuklu yargılanan Süleymancı yurt müdürü ve dernek başkanına 'tali kusurlu' tahliyesi

Adana'da 11'i çocuk 12 kişinin yanarak hayatını kaybettiği tarikat yurdu yangınına ilişkin davada tutuklu yargılanan Süleymancı yurt müdürü Cuma Ali Genç ve dernek başkanı İsmail Uğur, 'tali kusurlu' oldukları gerekçesiyle tahliye edildi.
Haber Merkezi
Cuma, 07 Eylül 2018 12:47

Adana'nın Aladağ ilçesinde, Süleymancılar cemaatine ait kız öğrenci yurdunda 29 Kasım 2016'da 11'i çocuk 12 kişinin yaşamını yitirdiği yurt yangını davasında tutuklu yargılanan yurt müdürü ve dernek başkanı "tali kusurlu" oldukları gerekçesiyle tahliye edildi.

Adana'nın Aladağ ilçesinde 29 Kasım 2016'da 10'u öğrenci 12 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda öğrencinin yaralandığı tarikat yurdu yangınıyla ilgili görülen duruşmada, davanın tutuklu sanıkları yurt müdürü Cuma Ali Genç ve dernek başkanı İsmail Uğur'un "tali kusurlu" bulundukları, tutuklulukta geçirdikleri sürenin dikkate alındığı belirtilerek adli kontrol tedbiri ve yurtdışına çıkış yasağıyla tahliyesine karar verildi.

Kozan Ağır Ceza Mahkemesi salonundaki yer sıkıntısı nedeniyle Kozan Ticaret Odası Toplantı Salonu'nda görülen duruşmaya, tutuklu tarik yurdu müdürü Cuma Ali Genç, tarikat yurdunun bağlı olduğu Aladağ Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği'nin Başkanı İsmail Uğur, dönemin itfaiye çalışanlarının da aralarında bulunduğu 16 tutuksuz sanıktan bazıları ile hayatını kaybedenlerin aileleri, sanık yakınları ve taraf avukatları katıldı.

Duruşmada ilk olarak değerlendirmesi sorulan cumhuriyet savcısı, İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne talimat yazılarak alınan son bilirkişi raporuna göre "tali kusurlu" bulunan tutuklu sanıklar Cuma Ali Genç ve İsmail Uğur'un tutuklulukta geçirdikleri süre dikkate alınarak bu aşamada adli kontrol tedbirleriyle tahliyelerine karar verilmesi ve eksik hususların giderilmesi yönünde mütalaasını sundu.

Mahkemede beyanları alınan hayatını kaybedenlerin aileleri de sanıklardan şikayetçi olduklarını yineleyerek, tutuklu sanıkların mevcut hallerinin devamına ve serbest bırakılan sanıkların tekrar tutuklanmasına karar verilmesini istedi.

Mahkemede müşteki aileler adına savunma yapan avukatlar ise bilirkişi raporunun alanında uzman kişilerce hazırlanmadığını, raporda usul ve teknik yoksunlukların bulunduğunu öne sürerek, taraflarına raporu incelemek için süre verilmesi ve iddia makamının tutuklu sanıklar yönünden tahliye talebinin reddine karar verilmesini talep etti.

SANIKLARDAN 'SUÇSUZUZ' SAVUNMASI

Duruşmada savunma yapan sanık Cuma Ali Genç, "Mahkemeye ulaşan bilirkişi raporundaki aleyhe olan hususları reddediyorum. Tahliyemi ve beraatimi talep ediyorum" dedi. Duruşmada savunmaları alınan diğer sanıklar da suçsuz olduklarını belirterek, beraatlerini istedi.

Mahkeme heyeti de İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne talimat yazılarak alınan bilirkişi raporuna göre "tali kusurlu" bulunan tutuklu sanıklar Cuma Ali Genç ve İsmail Uğur'un tutuklulukta geçirdikleri süre dikkate alınarak adli kontrol tedbiri ve yurtdışına çıkış yasağıyla tahliyesine karar verdi.

Heyet ayrıca, dava dosyasının Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dönemin Aladağ Kaymakamı Ahmet Ziya Filizer'in de yargılandığı dosyayla birleştirilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Mahkeme heyetinin kararını açıklamasının ardından salonda gerginlik yaşanırken, aileler karara tepki gösterdi.