Yaşlı gemiler alarm veriyor: 8 yılda 677 kişi gemi facialarında yaşamını yitirdi

Son 8 yılda meydana gelen 3 bin 223 gemi faciasında 677 kişi öldü, 390 kişi kayboldu. Gemi filomuz alarm veriyor.

Haber Merkezi

Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde yaşanan gemi kazaları, gemilerde çalışan mürettebatın can güvenliği konusunu bir kez daha gündeme getirdi.

Son 8 yılda 3 binin üzerinde facia yaşandı; 677 kişi öldü, 390 kişi denizde kayboldu. Öte yandan ülkemizin gemi filosunun yaş aralığının yüksekliği de facialara davetiye çıkarıyor.

Deniz araçlarının yalnızca çok küçük bir bölümü yaşlı değil

CHP’nin gölge Ulaştırma ve Altyapı Bakanı ve Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, deniz güvenliği konusunda soru önergeleri vererek konuyu gündeme getirdi. Son olarak verdiği soru önergesine gelen cevaba göre; Türkiye Deniz Ticaret Filosunda bulunan ve Gemi Sicili ve TUGS’a kayıtlı gemi/deniz taşıtlarının yaşlı olduğu bir kez daha ortaya kondu. Avrupa’da 12 yaş ve üzeri gemiler “yaşlı” sayılırken, ülkemizde 150 GT ve üzerinde toplam 2 bin 149 adet gemi/deniz aracı bulunuyor. Bu gemi ve deniz araçlarının sadece 268’i 0-5 yaş aralığında, 307’ si ise 6-10 yaş aralığında bulunuyor. Geri kalan 1.574’i ise 11-31 ve üzeri yaş aralığında bulunuyor.

2023 yılında 240 deniz aracı kazası oldu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, Karasu’nun önergesine verdiği yanıtta, yapılan denetimler sonucunda ulusal ve uluslararası gerekleri sağlayan gemiler belgelendirilerek seyirlerine izin verildiğini açıkladı. Sözkonusu gemilerin “belirli aralıklarla ulusal ve uluslararası kurallara uygunluklarının devam edip etmediklerinin tespiti için” bakanlığın Gemi Denetim Uzmanları tarafından Ön Sörvey adı verilen denetimlere tabi tutulduğunu açıklamıştı. Yine Bakan’ın açıklamasına göre, uluslararası sözleşmelere göre gemileri denetleniyor ve uygunluk belgeleri düzenleniyor. Bu belgeler olmadan gemilerin sefer yapmasına müsaade edilmiyor.

Buna karşın, yine bakanlık verilerine göre 2023 yılında Türkiye'de 240 deniz aracı kazası oldu. Bu kazalarda 19 kişi öldü, 727 kişi ise sağ kurtarıldı, 42 kişi kayboldu. 24 bin 975 kişi sağ kurtarıldı. Son 8 yılda meydana gelen 3 bin 223 gemi faciasında da 677 kişi öldü, 390 kişi kayboldu. 

Kayıp gemiciler bulunamıyor

Marmara Denizi açıklarında 15 Şubat’ta batan 53 yaşındaki Batuhan A isimli ticari geminin 6 mürettebatının ancak 2'sine ulaşılabildi. Geçen yıl 19 Kasım’da Karadeniz’de Ereğli Limanı’ndan çıkarken askeri bölgedeki mendireğe çarparak batan Kafkametler gemisindeki 7 gemici de hâlâ bulunamadı. DEMA M isimli gemide kaybolan 4. Mühendis Yiğit Acar'dansa 533 gündür haber alınamıyor.  

Kafkametler de denetimden geçmiş

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 3 aydır 7 mürettebatı hâlâ bulunamayan ve Ereğli mendireği dibinde batan Kafkametler gemisinin de batışından yaklaşık iki ay önce 28 Ağustos 2023 tarihinde yürürlükteki mevzuat kapsamında denetime tabi tutulduğunu, ancak herhangi bir eksiklik/uygunsuzluk tespit edilmediğini bildirdi.