WhatsApp, Instagram ve Facebook dünya çapında çöktü

Dünya genelinde Facebook'a ait servislere erişim sorunu yaşanıyor.

Dış Haberler

Dünyanın farklı noktalarından Facebook, Instagram ve WhatsApp'a saatlerdir ulaşılamıyor.

Şirketlerden açıklama

WhatsApp'ın Twitter hesabından yapılan açıklamada "Bazı kişilerin şu anda WhatsApp'la ilgili sorun yaşadıklarının farkındayız. İşleri normale döndürmek için çalışıyoruz ve buradan mümkün olan en kısa sürede güncellemeleri aktaracağız. Sabrınız için teşekkürler" denildi.

Facebook uygulaması birçok mobil kullanıcı için hiç yüklenmezken, bazı masaüstü kullanıcıları "Üzgünüm, bir şeyler ters gitti" mesajı aldı.

Instagram kullanıcılarıysa "5xx Sunucu Hatası" mesajıyla karşılaştı.

Şirket, hizmetlerinin ne zaman tekrar faaliyete geçeceği konusunda herhangi bir bilgi vermedi.

Bu arada Instagram, bir tweet aracılığıyla kullanıcılara "şu anda biraz zor zamanlar geçirdiğini" söyledi ve insanlara üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Ulaştırma Bakanlığı'ndan açıklama: Global kaynaklı

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan konuyla ilgili Twitter'dan bir açıklama yaptı. Sayan "Whatsapp, Facebook ve Instagram servislerinde dünya genelinde erişim sorunu yaşanmakta olup, global kaynaklı sorundan ülkemizdeki kullanıcılar da kısmen etkilenmektedir" dedi.

Sayan daha sonra yaptığı açıklamada ise "Facebook, Instagram ve #WhatsApp servislerine uzun bir süre geçmesine rağmen ulaşılamıyor. Anlık haberleşme amacıyla kullanılan yabancı menşeli platformlar (OTT servisler) ve sosyal ağlar, ülkelerin yasal düzenlemelerine uymadığı gibi, hizmet kalitesi taahhütleri de bulunmuyor" dedi.

'Yeni bir düzenleme ihtiyacı olduğunu gösteriyor'

Sayan "Kullanıcı sayısı arttıkça ekonomik değeri büyüyen bu platformların, kullanıcılarına karşı daha fazla sorumlu olması gerekiyor. Bu mecralarda sıkça yaşanan kesintiler, tüketici hakları yönünden yeni bir düzenleme ihtiyacı olduğunu gösteriyor. Bu tür sorunlar, yerli ve milli mesajlaşma uygulamalarımızın önemini bir kez daha ortaya çıkarıyor. Tüm vatandaşlarımızı yerli ve milli uygulamalarımızı kullanmaya davet ediyorum" ifadelerini kullandı.