Üniversite yemekhanelerine ramazan müdahalesi: Kahvaltı ve öğle yemeği iptal

Bazı üniversite yemekhaneleri ramazanla birlikte yalnızca sahur ve iftar yemeği verileceğini duyurdu.

Haber Merkezi

Ramazan ayıyla birlikte üniversite yemekhanelerine de müdahale edilmeye başlandı. Buna göre Konya Selçuk Üniversitesi'nde ramazan ayında kahvaltı ve öğle yemekleri verilmeyecek, üniversitede yalnızca iftar ve sahur yemekleri olacak. Konya Teknik Üniversitesi ve Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde de öğle yemeği verilmeyecek. Öğrenciler duruma tepkili.

BirGün'den Berkay Sağol'un haberine göre, dün başlayan ramazan ayıyla beraber Konya Selçuk Üniversitesi yemekhane programını güncelledi. Üniversite tarafından daha önceden mart ayı için paylaşılan yemekhane menüsünde 23 Mart ve sonraki günler için yemek menüleri yer alırken, güncellenen programda kahvaltı ile öğle yemeği menüden çıkarıldı. Üniversite geçen yıl da benzer bir uygulama gerçekleştirmişti.

Sahur ve akşam yemeği verilecek

Üniversite tarafından dün itibariyle yapılan güncellemeyle beraber merkez öğrenci yemekhanesinde yemek saatleri bölümü boş bırakılırken yalnızca saat 19.00 ile 20.00 arasında akşam yemeği olduğu bilgisi paylaşıldı. Yine Selçuk Üniversitesi’ne bağlı Kutalmışoğlu yemekhanesinde ise kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği saatleri bölümü boş bırakılırken yalnızca saat 03.00 ile 05.00 arasında sahur yemeği verileceği bilgisi yer aldı.

Selçuk Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı da bu bilgiyi doğrulurken, ramazan ayı boyunca üniversitede kahvaltı ve öğle yemeklerinin verilmeyeceğini söyledi. Öte yandan Konya Teknik Üniversitesi ve Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde de ramazan ayı boyunca öğle yemeği verilmeyeceği öğrenildi. Üniversitelerin paylaştığı yemekhane menüleri 23 Mart’tan itibaren boş bırakılmış durumda.

'Okulda resmen aç bırakılıyoruz'

Üniversitenin bu uygulamasına tepki gösteren bir öğrenci, “Ramazan bahanesiyle okulda resmen aç bırakılıyoruz. Geçen sene de benzer şeyi yaşadık. Dışarıda yemek ise oldukça pahalı. Öğrenciler bu şekilde mağdur edilmemeli” dedi. Bir başka öğrenci ise şunları dile getirdi:

“Üniversitemiz oruç tutmayanları düşünmüyor. İnsanların sağlık problemi olabilir, şeker hastası olan olabilir ve bu kişilerin yemek yemesi gerekiyor. Herkes oruç tutmak zorunda değil, öğle yemeği kaldırılmamalı.”