TKP laikliğe karşı işlenen suçlar dosyasının dokuzuncusunu yayımladı

TKP, Tarikatların Ensesindeyiz çalışması kapsamında her hafta laikliğe karşı işlenen suçlara yer vereceği dosya serisinin yeni sayısını yayımladı.

Haber Merkezi

Türkiye Komünist Partisi (TKP) bir süre önce başlattığı Tarikatların Ensesindeyiz çalışması kapsamında her hafta laikliğe karşı işlenen suçlara yer verdiği dosya yayımlanıyor.

"Laikliğe Karşı İşlenen Suçlar Dosya No: 9" bugün yayımlandı.

Açıklamada, "Yaşamımızın her alanını piyasacı ve gerici hamleleriyle kuşatanlar, dur durak bilmeden suç işlemeye devam ediyorlar. Sadece geçtiğimiz hafta içinde laikliğe karşı işledikleri suçların listesi, nasıl bir karanlıkla karşı karşıya olduğumuzu kanıtı" ifadelerine yer verildi.

Dosyada son bir hafta içinde laikliğe karşı işlenen suçlar şöyle sıralandı:

1. Erzincan’ın İliç ilçesinde yaşanan maden faciasının ardından arama kurtarma çalışmaları devam ederken, Valilik tarafından bölgeye giriş çıkışlar yasaklanmasına rağmen Menzil Tarikatı’na bağlı Beşir Derneği alana kurduğu çadırda faaliyetlerine devam etti. Derneğin sosyal medya hesaplarında yayınlanan fotoğraflarda AFAD ekiplerinin çadıra gelerek ihtiyaçlarını karşıladığı görülüyor. Öte yandan, yıllardır Anagold’un yarattığı çevresel katliama karşı mücadele veren Sedat Cezayirlioğlu gözaltına alınarak maden sahasının 3 kilometre çevresinde bulunması yasaklandı.

2. Yıllık harcamalarıyla sıkça tartışmalara neden olan Diyanet İşleri Başkanlığı 2024 yılında da bu geleneği sürdürdü. Ocak ayı harcamaları incelendiğinde, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın genel bütçe içerisindeki 41 kamu idaresinden daha fazla harcama yaptığı tespit edildi. Yalnızca Ocak ayında yapılan harcama miktarı 10 milyar TL’ye yaklaştı. Başkanlığın Ocak ayı harcamalarıyla geride bıraktığı bakanlıklar arasında İçişleri Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı gibi kurumlar bulunurken, Diyanet’in Ocak ayı harcaması Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın toplam harcamasına eşit.

3. Tekirdağ’da öğrencilerinin, Bilal Erdoğan’ın Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi olduğu Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA) düzenlediği “Kitap Kurdu” adlı yarışmaya katılım göstermesini reddeden öğretmene 1/30 oranında aylıktan kesme cezası verildi. Yarışmaya katılmayı reddeden öğretmen, okul müdürüne “Kitapların içeriğinde dini ve siyasi öğeler bulunuyor” yanıtını verdi.

4. Kağıthane Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin umreye götürüldüğü, bu ziyaretin AKP’li Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin’in sponsorluğunda gerçekleştirildiği öğrenildi. Duyuruda, “Öğrencilerimiz ile umreye gidiyoruz” başlığı altında “Eğitimde yenilikçi adımlar. İlimde öncü nesiller” ifadelerine yer verildi. 20 Ocak tarihinde, okulda gerçekleştirilen faaliyetlere katılan ve başarı sağlayan öğrencilerin bu ziyarete götürüldüğü belirtildi. Ayrıca Öztekin, sosyal medya hesabında en az 10 kez camide sabah namazına katılan çocuklara bisiklet hediye edileceğini duyurdu. Bu etkinliğin afişinde Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), Ensar Vakfı logolarının yer alması dikkat çekti.

5. Milli Eğitim Bakanlığı’nın Diyanet İşleri Başkanlığı ile imzaladığı “hafızlık” protokolüne ilişkin tartışmalar devam ediyor. Ortaokul öğrencileri, hafızlık dersleri için camilere ve Kur’an kurslarına yönlendiriliyor ve bu eğitimi dini dernek ve vakıflar sağlıyor. Öğrenciler, bir yıl süreyle kayıtlarını dondurup bu kurslara katılıyorlar. MEB’e bağlı İstanbul Sultangazi Recep Tayyip Erdoğan Kız İmam Hatip Ortaokulu’nda öğrencilerin Mehmet Akif Ersoy Kur’an Kursu’ndan eğitim aldığı öğrenildi. Protokol kapsamındaki okulların sayısı da arttı. 2023-2024 eğitim öğretim yılında bir önceki yıla göre 12 okul daha eklenerek toplamda 177 okula ulaşıldı.

6. İzmir’de, ÇEDES Projesi hakkında velileri bilgilendiren öğretmen, uyarı cezası aldı. Bayındır ilçesindeki Fatih İlkokulu’nda sınıf öğretmeni olarak görev yapan ve aynı zamanda Eğitim-Sen Temsilcisi olan Muhammet Çağrıtekinci, “ÇEDES Projesinde görevlendirilen kişilerin pedagojik bilgileri yok” diyerek velileri uyardı. Çağrıtekinci’nin savunma yapması istenirken yapılan itiraz sonucunda uyarı cezasının mahkeme tarafından kaldırıldığı belirtildi. Çağrıtekinci, verilen cezanın “memura görev ve davranışlarında daha dikkatli olma” kapsamında olduğunu söyledi.

"Bu karanlığa boyun eğmeyeceğiz. Laikliğe karşı işlenen suçları açıklayacak ve her birinin takipçisi olacağız. Güzel ülkemizi karanlığa boğmaya çalışanların yakasına yapışacağız. Tarikatların Ensesindeyiz!" denilen açıklamada, laikliğe karşı işlenen suçları ihbar etmek için [email protected] adresine ulaşma çağrısında bulunuldu.