Soruşturma açmıştı: Dönemin savcısı Cihaner'den İliç iddialarına 4 maddelik yanıt

Cihaner, soruşturma sürecinde talimat verdiği savcının rüşvet aldığını ve rüşvet soruşturmasında takipsizlik kararı verildiğini anımsattı.

Haber Merkezi

Erzincan Eski Cumhuriyet Başsavcısı ve 24. 26. Dönem Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili İlhan Cihaner, kentte görev yaptığı dönemde yürüttüğü ve Çöpler Altın Madeni’nde siyanürle altın aradığı iddialarının soruşturulmasını istediği sürece ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Cihaner, "X" sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, bazı hesapların soruşturmaya ilişkin yanlış iddiaları öne sürdüğünü kaydetti. 

"Soruşturmayı kendisinin başlatmadığı" ve "altın aranmasında siyanür kullanılmadığı" iddialarına yanıt veren Cihaner, soruşturmaya ilişkin belgeleri sundu. 

Test aşamasında dahi 60 kilo siyanür kullanıldı

Soruşturmanın Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı olduğu dönemde kendi talimatı ile 5 Şubat 2008 tarihinde başlatıldığını kaydeden Cihaner, maden tam kapasite faaliyete geçmeden zaten siyanür kullanılacağının belli olduğunu, daha kolon testi aşamasında en az 60 kilogram siyanür kullanıldığını belirtti. 

İliç savcısı tarafından soruşturmanın savsatılması ve rüşvet iddiaları üzerine ilgili savcı hakkında soruşturmayı yine kendisi yürütürken, dosyanın bakanlık tarafından müfettişlere verildiğine vurgu yapan Cihaner, "Benim tutuklanma sürecimde hem çevre suçu hem de rüşvet suçu soruşturmasının adeta üstü örtülmüştür" ifadesini kullandı. 

Belgeleri paylaşan Cihaner, şunları yazdı:

  1. İliç madeni ile ilgili soruşturma benim talimatımla 05.02. 2008 tarihinde başlatılmıştır.
  2. Maden tam kapasite faaliyete geçmeden zaten siyanür kullanılacağı bellidir ve daha kolon testi aşamasında en az 60 kg siyanür kullanılmıştır.
  3. İliç savcısı tarafından soruşturmanın savsatılması ve rüşvet iddiaları üzerine ilgili savcı hakkında soruşturmayı ben yürütmekte iken “anlaşılmaz” bir şekilde dosya bakanlık tarafından müfettişlere verilmiştir.
  4. Benim tutuklanma sürecimde hem çevre suçu hem de rüşvet suçu soruşturmasının adeta üstü örtülmüştür. (Çevre suçundan verilen takipsizliği cezaevinde öğrenmiştim.)

Cihaner ipin ucunu yakalamıştı

2007 ve 2010 yıllarında Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı görevinde olan İlhan Cihaner, Fethullahçı savcı Bayram Bozkurt ile Anagold şirketi arasında rüşvet alışverişi olduğunu ortaya çıkardı. Cihaner bununla da kalmadı rüşvetin AKP'li eski Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in avukat oğluna kadar uzandığını 2009’da Adalet Bakanlığı kayıtlarına geçirdi. Bu memleketin her bir yanını zehirleyen işbirliğinin ilk kurşunlarından biri işte bu hareketi sebebiyle Cihaner’e olmuştu. Başsavcı Cihaner, yürüttüğü rüşvet soruşturmasının ardından 2010’da makamında gözaltına alınarak Ergenekon davası kapsamında tutuklandı, hem de ‘Efe’ adıyla gizli tanık olan Fethullahçı savcı Bayram Bozkurt’un ifadeleriyle.