Sermayenin restorasyon arayışında 'First Leydiler' açılımı

Seçimin esas sonucu: Yoksulların isyanını önlemek. Özel'in Erdoğan çıkışı yandaş medyada. Şimdi de Dilek İmamoğlu, Emine Erdoğan'a çağrı yaptı.

Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, yandaş Sabah'a konuştu, söyledikleri manşetten yayımlandı. Özel, "En sert muhalefet olacağız, fakat nezaketten ve makamlara saygıdan asla ve asla taviz vermeyeceğiz. Bayram günü Sayın Cumhurbaşkanı'nı arayacağım. Bayramını tebrik edeceğim" dedi. Öte yandan Ekrem İmamoğlu'nun eşi Dilek İmamoğlu da Emine Erdoğan'la görüşme ve birlikte projeler yapma talebinden bahsetti. 5 yıldır özel günlerde Erdoğan'a ulaşarak iletişim kurma çabası olduğunu dile getiren İmamoğlu, siyasette normalleşmenin yolunun kadınlardan geçtiğini söyledi. 

CHP'nin 1'inci parti olduğu yerel seçimin ardından Özel, "erken seçim istemiyoruz" açıklaması yapmıştı. Normalleşme hem iktidar hem de muhalefet aktörleri tarafından öne çıkarılıyor. Sermayenin seçim sonrasında "kemer sıkma politikalarına devam" mesajları da bu "normalleşmenin" yani sermayenin restorasyonun bir parçası.

Diyalog kanallarının açık olduğu izlenimini veren açıklamalar birbirinin peşi sıra geliyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu'nun eşi Dilek İmamoğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'a seslendi. Seçimin ardından T24'ten Cansu Çamlıbel'e konuştu. 

"Ekrem İmamoğlu’nun eşi olarak orada bir hat, bir kanal açma yönünde adım atar mısınız mesela Emine Hanım nezdinde?" sorusuna "Sizin şu anda sorduğunuzu biz o zamandan beri yapmaya başlamıştık zaten. Kadınlar Günü etkinliklerimize davet ettik kendisini. Beş senedir özel günlerde kendisine mesaj iletiyorum. Yani benim böyle bir iletişim kurma çabam var. Ama bugüne kadar olmadı, gerçekleşmedi" ifadelerini kullandı. 

Soru ve yanıtlar şöyle:

- Emine Erdoğan hiçbir davetinize geri dönmedi mi?

"İlk Kadınlar Günü etkinliğimizde mektup geldi. Çok da güzel bir ‘teşekkür’ mektubu aldım Emine Hanım'dan. Onun dışında herhangi bir iletişimimiz olmadı. Ama bundan sonra tabii ki olur. Neden olmasın? Yine biz teklifimizi götürürüz. Birlikte olmak isterim. Emine Hanım’la birlikte projeler yapalım isterim. Çünkü kendisi de sonuçta ülkenin tanıdığı, çok değerli bir insan. Ve çok da güzel projeler de yapıyor. Kız çocukları için, kadınlar için projeler yapmak isterim kendisiyle."

- Tabii siz proje bazında birlikte olmaktan bahsediyorsunuz… Olur da bir gün ortak proje geliştirme yönündeki olumlu yanıt alırsanız Emine Erdoğan’dan, siyasetteki gerilimli ortamın yumuşamasına katkısı olur mu bunun sizce?

"Kesinlikle katkısı olur. Sadece bir proje bile gerçekleştirsek beraber, onun bile Türkiye'deki bu gerilimli ortamı yumuşatacağını düşünüyorum. Bizim birlikteliğimiz, iletişimimiz tabii ki inanılmaz derecede iyi gelir Türkiye'ye. Zaten bu ülkedeki barışın, sükûnetin, sevgi dilinin ve birbirimizden farklı olmadığımız mesajının 86 milyonda karşılık bulması için ilk önce kadınların bunu başarması gerekiyor. Bunun yolu kadınlardan geçiyor. O yüzden kadınların daha çok ön planda olmasını istiyorum ben. Biz bunu Emine Hanım'la başarabiliriz. Noktayı koyuyorum burada."