Yandaş medyada kıyamet alametleri: AKP silindi, Özgür Özel manşet oldu

22 yıl sonra ilk defa 1'inci parti olamayan AKP, yandaşların manşetlerinden silindi. Erdoğan "partisiz" cumhurbaşkanı oldu. Sabah gazetesinde kıyamet alametleri belirdi.

Haber Merkezi

Bu sabah büfelerdeki gazete standına göz gezdirenler, iktidar partisi AKP’yi görmekte zorlandı. 

Sabah, Hürriyet, Milliyet, Yeni Şafak, Akşam, Türkiye, Diriliş Postası… Yıllarca kelimesi kelimesine aynı manşetle çıkan yandaş gazeteler, bugün de hep birlikte ilk sayfalarında AKP'ye bir kez bile yer vermediler.

Öyle ki, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 4,5 aylık aradan sonra Meclis’te grup toplantısında konuşacağını duyuran Yeni Şafak, bu haberde dahi AKP’nin adını geçirmedi. Konuşmanın hangi partinin grup toplantısında yapılacağının belirtilmediği haberde, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı kürsüsündeki fotoğrafı tercih edildi.

AKP out, CHP in

Manşetlerde Türkiye'ye getirilen kültür varlıkları, Japonya'ya giden yeni Ertuğrul Fırkateyni, Maradona'nın aslında ölmediği gibi haberler vardı. Daha küçük kupürlerdeyse başrol CHP'nindi.

Türkiye Gazetesi, MHP’li Mevlüt Karakaya’nın “Vatandaş Cumhur İttifakı’na genel seçimde yapmadığı uyarıyı yerelde yaptı. Gecikmiş bir fatura olarak düşünebilirsiniz” sözlerini öne çıkardı.

Milliyet’te sadece 2 politika haberi ilk sayfada yer bulabildi. Biri Erdoğan’ın onayıyla Gürcistan ve Azerbaycan’a gümrük işlemlerinin hızlandırılması, diğeriyse CHP’nin “Hatay’da seçim iptal edilsin” talebi oldu.

Diriliş Postası, politika başlığında, CHP hakkındaki haberler dışında sadece “Meclis’te bayram temizliğini”ni yazdı.

Sabah gazetesi Özel'le konuşup manşet yaptı

Seçimden sonraki ikinci haftada AKP adeta cezalandırılırken, yandaş medyanın “amiral gemisi” Sabah’ın manşetindeyse CHP Genel Başkanı Özgür Özel’le yapılan söyleşi vardı.

Söyleşiyi zaman zaman Özgür Özel’le görüşmelerini Sabah sayfalarından aktaran Yavuz Donat yaptı. Özel ve kızıyla fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedi. “Bayram barıştırır” diyen Donat, Özel’in geçen bayram aramadığı Erdoğan’ı bu defa arayacağını söyledi.

Özgür Özel’e Erdoğan’la ne konuşacağını soran Donat’ın aldığı yanıt şöyle:

“Diyalog kanallarının açık tutulması gerektiğini... Kendilerinin millet tarafından iktidar ile görevlendirildiğini... Bizim de 31 Mart seçimlerinde Türkiye nüfusunun yüzde 65'ine, milli gelirin de yüzde 85'ine hâkim bir coğrafyada yerel iktidar olduğumuzu... Birlikte çalışmak zorunda olduğumuzu... Ve dönem dönem istişare etmek zorunda olduğumuzu söyleyeceğim.”

Özgür Özel’in farkını “Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır” sözleriyle anlatan Sabah yazarı, olası randevunun detaylarını Özel’in ağzından aktardı: 

“Eskisi gibi, ‘Ben senin yanına gelmem’ yok... Böyle bir siyaset izlemeyeceğim. Tercih ederim ki Çankaya Köşkü'nde buluşalım... Çünkü orada da Sayın Erdoğan'ın çalışma odası var. Kendisinden randevusu isteyeceğim... Nereye randevu verirse orada görüşeceğim. Ve... Bu ülkenin meselelerini çözeceğiz.”

Nurcular 'muhalif', Hizbullahçılar 'muktedir' oldu

Diğer gazetelerde öne çıkan gündem Filistin'di. Kimi yaklaşan Ramazan bayramına rağmen devam eden katliamı gördü, kimi "İsrail'le ticareti kesin" diyen 43 kişinin Taksim'de işkenceyle gözaltına alınmasını. İki gazetenin yaklaşımıysa dikkat çekti.

Nurcuların yayın organı Yeni Asya, Taksim'deki görüntüleri "28 Şubat zorbalığı AKP ile hortladı" sözleriyle aktardı. AKP'ye karşı bir süredir eleştirel tutum alan gazetenin seçimden sonra bu söylemini daha da sertleştirdiği görünüyor.

Hizbullah'a yakın HÜDA PAR'ın yayın organı Doğru Haber Gazetesi, birinci sayfasının neredeyse tamamını Filistin'e ayırdı. Ancak Taksim'deki eyleme ilişkin olumlu veya olumsuz bir yorum içeren herhangi bir habere yer vermedi. Geçtiğimiz aylarda Hamas'ın liderleriyle buluşan HÜDA PAR'ın, Filistin konusunda iktidarla ortaklaştığı anlaşılıyor.