Seçimin ikinci turuna ilişkin sosyal medya paylaşımlarına gözaltı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, Cumhurbaşkanı Seçimi'nin ikinci turuna ilişkin sosyal medya paylaşımlarıyla ilgili başlatılan soruşturmada 5 kişi gözaltına alındı.

Haber Merkezi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, Cumhurbaşkanı Seçimi'nin ikinci turuna ilişkin sosyal medyadaki paylaşımlarla ilgili soruşturma başlatıldı.

AA'da yer alan habere göre başsavcılık, sosyal medya hesapları üzerinden kamuoyunda yanıltıcı, gerçek dışı ve yanlış algı oluşturacak şekilde kamu düzenini ve barışını bozmaya yönelik gerçeğe aykırı bilgileri paylaştığı iddiasıyla paylaşımlar yapan hesapları incelemeye aldı.

Bugün gerçekleştirilen seçime ilişkin bu yönde yapılan paylaşımlar üzerine resen soruşturma başlatan savcılık tarafından, kullanıcı isimleri "haberreport", "darkwebhaber", "militer doktrin", "muhbir ajansmuhbir" ve "solcugazete" olan Twitter hesaplarının sahibi 5 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Öte yandan İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, paylaşımları yapan diğer hesapların kimlik tespiti için çalışmalara devam ediyor.