Putin'in açıkladığı kısmi seferberliğin detayları netleşti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ülkede kısmi seferberlik ilan etti. Kısmi seferberliğin detayları netleşti.

Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Putin ülkede kısmi seferberlik ilan etti. 

Çarşamba gününden itibaren geçerli olacak kararnameyi imzaladığını belirten Putin, Rusya Silahlı Kuvvetleri'nin yalnızca yedek birlikleri göreve çağıracağını ve onlara aktif askeri hizmette bulunan kişilere sağlanan faydaların yanısıra ek eğitimin de verileceğini kaydetti.

Kremlin’den yayımlanan, bugünden itibaren başlayan kısmi seferberlik için Putin’in imzaladığı kararnameye göre, seferberlik yoluyla askerlik hizmetine çağrılan Rusya Federasyonu vatandaşları, Rus ordusunda sözleşme kapsamında görev yapan askeri personel statüsüne sahip olacak.

Seferberlik için çağrılanlara sözleşmeli askerlerin maaşları seviyesinde ödeme yapılacak.

Sözleşmeli askerlerin sözleşme süreleri, seferberlik süresi sonuna kadar devam edecek.

Kısmi seferberlik döneminde sözleşmeli askerlik yapanlar ve seferberlik için askerlik hizmetine alınanlar ancak yaş ve sağlık durumları nedeniyle veya mahkemece hürriyetten yoksun bırakılmaları halinde görevlerinden çıkarılabilecek.

Kararnameye göre, Rus hükümeti kısmi seferberlik faaliyetlerini finanse edecek, Rus ordusunun ihtiyaçlarını gidermek için gereken önlemleri alacak.

Valililere, seferberlik çağrısı esnasında her bölge için Savunma Bakanlığının istediği asker miktarını belirlenen süre içinde sağlama talimatı verildi.

Savunma sanayisinde çalışan Rus vatandaşları seferberlik hizmetine dahil olmayacak.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'da Donbas, Zaporijya ve Herson bölgelerinin bağımsızlık kararlarını desteklediklerini belirterek kısmi seferberlik ilan etmişti.