Putin'den Pyongyang'a 24 yıl sonra ilk ziyaret: 'Önemli işbirliği belgeleri imzalanacak'

Rusya Devlet Başkanı Putin, bugün KDHC'yi ziyaret edecek. Bu Rusya'nın 24 yıl sonra ülkeye ilk resmi ziyareti olacak. İki liderin "kapsamlı bir stratejik ortaklık anlaşması" imzalaması bekleniyor.

Dış Haberler

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, askeri destek almak için 24 yıl sonra ilk defa bugün Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin (KDHC) başkenti Pyongyang'a seyahat ediyor. 

2000'den bu yana KDHC'ye yaptığı ilk ziyarette Putin, Pyongyang'da Kim Jong-un ile bire bir görüşmelerde bulunacak. İki lider, her iki ülkeye yönelik Batı yaptırımlarına meydan okuyarak güvenlik ve ekonomik iş birliklerini genişletme sözü vermişti.

AFP'nin bildirdiğine göre Putin, Rus ordusu ve silah tedarikinden sorumlu olanlar da dahil olmak üzere çok sayıda hükümet bakanı ve danışmanıyla birlikte Salı günü geç saatlerde KDHC'ye varacak. Putin'in heyeti arasında yeni savunma bakanı Andrey Belousov ve savunma sektörünü denetleyen en üst düzey başbakan yardımcısı Denis Manturov da yer alıyor.

Putin'den Pyonyang'a 'destek' övgüsü

KDHC'nin resmi haber ajansı KCNA için bugün kaleme aldığı bir makalede Putin, KDHC'yi Moskova'nın Ukrayna'daki savaşını "kesinlikle desteklediği" için övdü ve Pyongyang ile ilişkileri daha üst seviyeye çıkarmayı planladığını yazdı.

Putin'in ziyaretine ilişkin açıklama yapan Kremlin Danışmanı Yuri Ushakov, "Program çok dolu. Liderler arasındaki gayrı resmi temaslara önemli miktarda zaman ayrılacak, çünkü bu müzakereler... en önemli ve en hassas soruları içerecek" ifadelerini kullandı.

Karşılıklı askeri destekler

KDHC, Ukrayna'daki Rus askeri harekatını desteklemek için Rusya'ya milyonlarca Sovyet dönemi topçu mühimmatı sağlamıştı. Pyongyang, ayrıca Rusya'ya balistik füzeler ve elektronik ekipman da göndermişti.

Rusya'nınsa karşılığında KDHC'nin uydu programına yardım sağladığı ve silah ile ekonomik yardımların yanı sıra diplomatik destek verdiği düşünülüyor. Kim geçen yıl Rusya'nın uzak doğusunu ziyaret ederek, Vladivostok'ta Putin'le bir araya gelmişti. Kim, burada modern savaş uçakları üreten bir fabrikayı ve Vostochny kozmodromunu ziyaret etmişti.

Beyaz Saray: İki ülke arasındaki ilişkinin derinleşmesinden endişeliyiz

Beyaz Saray, dün yaptığı açıklamada, Washington'un Rusya ile KDHC arasındaki yakın bağlar konusunda endişeli olduğunu söyledi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby, gazetecilere "Putin'in yaptığı yolculuktan endişe duymuyoruz. Endişelendiğimiz şey bu iki ülke arasındaki ilişkinin derinleşmesi" dedi.

Kirby, endişenin sadece "Kuzey Kore balistik füzelerinin Ukrayna hedeflerini vurmak için hala kullanılması değil, Kore yarımadasındaki güvenliği etkileyebilecek bazı karşılıklılıklara" dair olduğunu söyledi.

Rus basını: Önemli belgeler imzalanacak

Bir Kremlin yardımcısına atıfta bulunan Rus ajansları, iki liderin ziyaret sırasında "önemli belgeler" imzalayacağını söyledi.

Resmi Rus haber ajanslarının aktarıldığına göre Ushakov, imzalanacak belgelerin, gelecekteki iş birliğini ana hatlarıyla belirleyecek ve güvenlik konularını ele alacak "kapsamlı bir stratejik ortaklık anlaşması" içerebileceğini ifade etti.

Güney Kore: Kuzey, Rusya'ya en az 10 bin nakliye konteyneri gönderdi

Güney Kore Savunma Bakanı Shin Wonsik, Bloomberg'e verdiği röportajda, Seul'ün KDHC'den Rusya'ya gönderilen topçu mühimmatı ve diğer silahları içerdiğinden şüphelenilen en az 10 bin nakliye konteyneri tespit ettiğini söyledi.

Shin, bu konteynerlerin 4,8 milyon kadar mermi içerebileceğini kaydetti. Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, geçtiğimiz yıl Ukrayna'ya 1 milyon top mermisi tedarik etme hedefini karşılamakta zorlanmış ve bu miktarın sadece yarısını gönderebilmişti.

Shin, "Putin'in Kuzey Kore ile daha yakın güvenlik işbirliği arayışında olması bekleniyor; özellikle de kazanma şansını değerlendirmek için gerekli olan top mermileri gibi askeri malzemeler konusunda" diye konuştu.