Müslüman Kardeşler içinde kriz: 6 yöneticinin görevleri askıya alındı

Mısır'da Müslüman Kardeşler'in yöneticisi Münir'in hareketin 6 liderin iç tüzüğü deldikleri gerekçesiyle görevlerini askıya aldırdığı öne sürüldü.

Dış Haberler

Mısır'da Müslüman Kardeşler hareketinin fiili yöneticisi İbrahim Münir'in hareketin 6 liderinin görevlerini askıya aldırdığı öne sürüldü.

İngiltere merkezli haber kuruluşu Arabi 21'e konuşan Müslüman Kardeşler kaynağının iddiasına göre, Münir, hareketin iç tüzüğünü ihlal ettikleri gerekçesiyle bu karar alındı.

Söz konusu karar alınan liderler arasında eski Genel Sekreter ve Danışım Ofisi üyesi Mahmud Hüseyin, Müslüman Kardeşler Dışişleri yetkilisi Muhammed Abdülvahab, Genel Şura Konseyi üyesi ve eski Türkiye ofisi yetkilisi Hamam Ali Yusuf'un yanı sıra Genel Şura Konseyi üyeleri Mithat el Haddad, Memduh Mabruk ve Recep el Banna olduğu kaydedildi.

İsimlerini vermeyen kaynaklar, Münir'in, Genel Şura Konseyi soruşturma komitesinin ceza davası genelgesinde yer alan yönetmeliğine dayanarak bu kararı aldığını söyledi.

Bu kişiler hakkındaki nihai kararın, iç soruşturma komitesinin konuya ilişkin değerlendirmesinin ardından verileceği belirtildi.

Mısır’da 2013 darbesinden sonra Müslüman Kardeşlerin liderliğini üstlenen Mahmud Ezzat’ın 2020’de tutuklanması, hareket içinde yönetim krizine yol açmıştı.

Ezzat'ın ardından yönetime gelen Münir, örgütün Genel Sekreterliği'nde değişikliğe gitmesinin yanı sıra hareketin Türkiye’deki yönetim ofisini ve yine Türkiye’de bulunan Katar Şura Konseyi’ni dağıtmıştı.

Bu yönetim organları için örgüt merkezinin yaptığı seçimleri ülke dışındaki örgüt şubelerinin benimsemediği ve bunun üzerine bu 6 lidere dönük önlemlerin alındığı bildiriliyor. 

Türkiye ve Mısır dışişleri düzeyinde başlatılan görüşmeler sonrasında Münir, Türkiye’yi överek ve kendilerine ev sahipliği yaptığı için teşekkür etmişti.