Murat Kurum'un özgeçmişinde gizlediği şirket TOKİ'den ihale almış

Murat Kurum'un 'FETÖ' soruşturması nedeniyle özgeçmişinde gizlediği GESTAŞ'ın, Kurum'un TOKİ’de görev aldığı dönemde 127 milyon 70 bin TL’lik ihale aldığı ortaya çıktı.

Haber Merkezi

AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkan Adayı Murat Kurum'un "FETÖ operasyonu" kapsamında mal varlığına el konulan Aydın Ateş’in sahibi olduğu GESTAŞ’da ‘Şantiye Şefi’ olduğu ortaya çıkmıştı. Kurum, bu görevini saklamıştı. 

Öte yandan Murat Kurum, TOKİ’de de görev yaptı. Kurum’un TOKİ’de görev aldığı dönemde 20 şirket, TOKİ ihalelerinin ‘abonesi’ olmuştu. Bu ihaleler çok dikkat çekmişti.

HalkTV'den Ali Macit'in haberine göre, bu ihaleler, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) kaydına geçti. DSP 23. Dönem İstanbul Milletvekili Süleyman Yağız, TOKİ’nin ihalelerine ‘abone’ olan şirketleri hakkında o dönemin Başkanı Erdoğan’a TBMM üzerinden soru önergesi verdi. Yağız, soru önergesinde, “TOKİ ihalelerini kazanan ilk 20 firmayı açıklar mısınız?” ve “Bu firmalara ödenen bedeller, hem firma bazında hem de toplam olarak kadardır?” Sorularını sordu. Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Yağız’ın soru önergesine cevap verdi.

Gelen cevapta, TOKİ’nin 4734 sayılı Kamu İhale Kanuna göre; TOKİ, Murat Kurum’un çalışma hayatına başladığı ve "FETÖ" soruşturmasından mal varlıklarına el konulan Aydın Ateş’in şirketine 127 milyon 70 bin TL’lik ihale verdiği belirtildi.