MESEM'den sonra 4 yeni okul projesi daha: Çocuklar için çalışma kampları

Çocukların yaşadıkları iş cinayetleriyle gündemden düşmeyen MESEM'in ardından Milli Eğitim Bakanlığı 4 yeni okul programıyla çocukların işletme bünyesinde yaşamalarını planlıyor.

Haber Merkezi

Türkiye sermayesine ucuz çocuk emeği sömürüsü olanağı sunan, örgün eğitimdeki çocukların haftada bir gün okulda dört gün de staj adı altında sanayide çalıştığı MESEM projesine şimdi de yenileri ekleniyor.

Milli Eğitim Bakanlığı 4 yeni okul programıyla çocukların işletme bünyesinde yaşamalarına neden olacak. 

Birgün'de yer alan habere göre, bakanlık yeni mevzuatla, Türkiye’nin her bölgesinde "bölge, ihtisas, sektör içi ve sektöre entegre" olmak üzere 4 okul programı hayata geçirecek. "Sektör içi" ve "bölge okulu" özelliğine sahip okul modelleri oluşturulacak.

Öğrenciler 9’uncu sınıftan itibaren işletmelerin içine açılacak okullarda eğitim alacak. 11’inci ve 12’nci sınıfta ise işletmenin üretim hattına dahil olacaklar. Bölge okulu adı verilen programda, okullar pansiyonlu olacak ve öğrenciler işletme eğitimlerini de bu okullarda alacak.

Daha kaç çocuk ölecek?

MESEM projesi kapsamında en az 8 çocuk çalıştığı işyerlerinde iş cinayetleri sonucu yaşamını yitirmişti.

Son olarak İstanbul’da 14 yaşındaki Arda Tonbul, Kütahya’da 15 yaşındaki Erol Can Yavuz ve Kilis’te 17 yaşındaki Murat Can Eryılmaz MESEM kapsamında çalıştıkları iş cinayetlerinde yaşamlarını yitirdiler.

Art arda gelen öğrenci ölümlerinin ardından kamuoyunda MESEM projesinin iptali için talepler yükselirken, Milli Eğitim Bakanlığı projeyi daha da genişletme kararı almıştı.