Meclis'te 8 milletvekili 2 kez yemin etti

Meclis'teki törende yemin metnini eksik ya da hatalı okuyan 8 milletvekili ikinci kez yemin etti.

Haber Merkezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) 28'inci yasama dönemi dün başladı. 

En yaşlı üye sıfatıyla geçici Meclis Başkanlığı'nı yürüten MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile başlayan yemin töreni, CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz'ın yemini ile sona erdi.

Meclis'teki törende, yemin metnini eksik ya da hatalı okuyan 8 milletvekili ikinci kez yemin etti. 

  • AKP Ankara Milletvekili Osman Gökçek yemin metninde 'yararlanması ülküsünden' ifadesini 'yararlanma ülküsünden' şeklinde okuduğu için ikinci kez tekrar etti.
  • AKP Denizli Milletvekili Şahin Tin, 'hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik' ifadelerini eksik okuduğu için yemini tekrarladı.
  • İYİP Gaziantep Milletvekili Mehmet Mustafa Gürban, “ant içerim” yerine “yemin ederim” dediği için tekrar kürsüye çıktı.
  • AKP Kayseri Milletvekili Ayşe Böhürler, “ant içerim” yerine “söz veririm” dediği için yemini tekrarladı.
  • CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal yemin etmeden önce kürsüden, “Değerli Başkan, değerli milletvekilleri; hepinizi saygıyla, hürmetle selamlıyorum” dedi. Yemin dışında konuşma yapılamayacağı için Tanal’ın yemini kabul edilmedi. Bunun üzerine Tanal ikinci kez yemin etti.
  • AKP Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman, “hukukun üstünlüğüne, demokratik ve lâik Cumhuriyete” ifadelerini atladığı için yemini tekrarladı.
  • AKP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Eyyüpoğlu, yemin metnindeki “büyük Türk milleti önünde” ifadelerini söylemeyince yemini tekrarladı.
  • Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez, "Devletin varlığı ve bağımsızlığını vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü” yerine, “Devletin varlığı ve bağımsızlığına, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğüne”, “temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya sadakattan ayrılmayacağıma” yerine “temel hürriyetlerden yararlanması ülküsüne ve Anayasaya sadık kalacağıma” dediği için ikinci kez yemin etti.