Mart ayında 25 kadın cinayeti işlendi, 21 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu

2024 yılında kadın cinayetleri artışta. Mart ayı içerisinde 25 kadın cinayeti işlendi, 21 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulundu. Kadınların yüzde 68’i evlerinde öldürüldü.

Haber Merkezi

Bakanlıklar ve resmi makamlar kadın cinayeti verilerini açıklamazken, "Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu", Mart 2024 Raporu'nu açıkladı.

Mart ayı içerisinde 25 kadın cinayeti işlendi, 21 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulundu.

Öldürülen 25 kadından 3’ü boşanmayı istemek, barışmayı ve evlenmeyi reddetmek gibi bahanelerle, 1’i ekonomik bahanelerle öldürüldü. Caydırıcı cezaların verilmemesi, önleyici tedbirlerin uygulanmaması, cinayet bahanelerinin mahkemeler tarafından kabul edilmesi de şiddetin artarak sürmesine yol açıyor.

Kadınlar kimler tarafından öldürüldü?

Mart ayında öldürülen 25 kadının 13’ü eşi, 3’ü eski sevgilisi, 2’si eski eşi, 2’si oğlu, 1’i babası, 1’i sevgilisi, 1’i kardeşi, 1’i tanımadığı biri, 1’i daha önce kadını kaçıran kişi tarafından öldürüldü. Bu ay kadınların yüzde 52’si eşi tarafından öldürüldü.

Kadınlar en çok evlerinde öldürüldü

Kadınların 17’si evinde, 6’sı sokakta, 1’i ıssız yerde, 1’i işyerinde öldürülmüştür. Bu ay öldürülen kadınların yüzde 68’i evlerinde öldürüldü. 

Bu ay öldürülen kadınların 15’i ateşli silahlarla, 10’u kesici aletle öldürüldü. Bu ay öldürülen kadınların yüzde 60’ı ateşli silah ile öldürüldü.

Son bir yılda failler hakkında şikayette bulunan 39 kadın öldürüldü

Son bir yılda 39 kadın failler hakkında polis veya savcılığa şikayette bulunmuş, korunmak için yetkili mercilere başvurmuş olmalarına rağmen öldürüldü. Bu ay öldürülen kadınların yüzde 20’sinin öldürüldükleri anda fail hakkında uzaklaştırma kararı olduğu biliniyor.

Geçen ay öldürülen Sevilay Karlı eski eşinin uzaklaştırma kararını ihlal ettiğine dair şikayette bulunmuştu. Karar tebliğ edilmeden Sevilay geçtiğimiz ay öldürüldü. Sevilay öldürüldükten bir ay sonra “Kovuşturmaya yer yoktur” kararı tebliğ edildi.

Raporda, "Yine bu ay gerçekleşen Hüsna Falay ve İrem Falay cinayetini işleyen failin cezaevinden izinli çıktığı bilgisi neden failin annesi Hüsna’ya verilmedi? Yasaları uygulamayanlar, görevlerini ihmal edenler kadın cinayetlerine ortaktır" denildi.

Cinsel şiddet artıyor, cezasızlık failleri koruyor

Kadınlar ve çocuklar cinsel şiddet tehdidiyle karşı karşıya yaşıyorlar. Bağcılarda 2009’da salıverilen fail Metin Şenay tarafından birden fazla çocuk sistematik bir biçimde istismara maruz bırakıldı.

En az 10 yıldır devam ettiği belirtilen bu istismarlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı gündemine daha yeni girebildi.

Şüpheli kadın ölümleri artıyor

  • Gaziantep’te vücudunun çeşitli yerlerinden silahla vurulmuş olarak yol kenarında bulunan kadının 32 yaşındaki Naciye Cengiz olduğu öğrenildi. Failin veya faillerin bulunması için soruşturma çalışmaları başlatıldı.
  • İstanbul’da 70 yaşındaki trans kadın Sanem evinde ölü bulundu. 
  • İstanbul'da 48 yaşındaki Songül Kurt, Ensar Avuç'un evinde düşerek öldü. İddiaya göre Ensar Avuç korkudan cesedini poşete sarıp 10 gün boyunca sakladı. 
  • Muş'ta eşi tarafından şiddete uğradıktan sonra evine gelen Ceylan Ö. ölü bulundu. Hastaneden darp raporu aldığı günün ertesi günü ölü bulunan Ceylan'ın intihar ettiği iddia ediliyor.
  • Trabzon'da 28 yaşındaki Elif A. 7. kattan düşerek hayatını kaybetti. 
  • Trabzon'da 19 yaşındaki Rezzan Yel sahilde ölü olarak bulundu.

2024'te kadın cinayetleri artışta

Ocak ayında 31 kadın cinayeti işlendi, 21 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu. Kadınların yüzde 61’i evlerinde öldürüldü. 18 kadın eşi, eski eşi ya da boşanmak üzere olduğu kişi tarafından katledildi. Bu ay öldürülen kadınların 19’u, yüzde 61’i ateşli silahlarla, 9’u kesici aletle, 2’si boğularak öldürüldü. 1 kadının nasıl öldüğü tespit edilemedi. 

Şubat ayında ise 36 kadın cinayeti işlendi, 17 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu. Kadınların yine en çok evlerinde öldürüldüğü tespit edildi. Bu ay öldürülen kadınların 25’i ateşli silahlarla, 9’u kesici aletle, 2’si boğularak öldürüldü. Bu ay öldürülen kadınların yüzde 69’u ateşli silah ile öldürüldü.

'Koruma' kararları korumuyor!

Türkiye'de 2023 yılında 300'den fazla kadının öldürüldüğü ortaya çıkmıştı. 2023'te öldürülen kadınların yüzde 35’i 19-35 yaş arası genç kadınlardı. Kadınlardan yüzde 65’i evlerinde öldürüldü. 2023 yılında en az 28 kadın koruma kararlarına rağmen öldürüldü. Devlet tarafından verilen koruma kararlarının uygulanmaması kadınların canına mal oldu. Öldürülen 291 kadının tedbir kararı durumu ise tespit edilemedi. 

2023 yılında öldürülen kadınların yüzde 58’inin hangi bahaneyle öldürüldüğü tespit edilemedi. Bahanesi bilinen kadın cinayetleri arasında ise kadınların yaklaşık yüzde 70’i hayatlarına dair karar aldıkları için öldürüldü. Kadınlar en çok ayrılık, boşanma vb. gibi kendi özgür iradeleriyle hayatlarına dair aldıkları kararlar nedeniyle ölüme sürüklendi.