Kuzey Kıbrıs sahillerine vuran ceset sayısı 5’e yükseldi

Ocak ayı içinde Antalya sahillerine vuran 8 ceset ile Kuzey Kıbrıs sahillerine vuran 5 cesedin Akdeniz’de batan bir göçmen teknesi kaynaklı olabileceği öne sürülüyor.

Haber Merkezi

Kuzey Kıbrıs’ın Çatalköy sahilinde dün sabah vücut bütünlüğü bozulmuş bir erkek cesedi daha kıyıya vurmuş halde bulundu.

Polis Basın Subaylığı, dün sabah Çatalköy’de sahile vurmuş ve vücut bütünlüğü kısmi bozulmuş, cansız bir erkek bedeni bulunduğunu, soruşturmanın sürdüğünü açıkladı.

Çatalköy’de önceki gün sabah saatlerinde de sahilde vücut bütünlüğü bozulmuş bir erkek cesedi bulunmuştu.

Kuzey Kıbrıs’ta 8 Ocak’ta Bafra Oteller Bölgesi sahilinde çürümeye yüz tutmuş bir kadın cesedi, 14 Ocak’ta Dipkarpaz’da kayalıklara vurmuş bir erkek cesedi, 22 Ocak’ta yine Dipkarpaz sahilinde bir kadın cesedi bulunmuştu.

Türkiye’nin Antalya kıyılarına vuran 8 cesetle birlikte Kuzey Kıbrıs sahillerine vuran cesetlerin de Akdeniz’de battığı tahmin edilen teknedeki göçmenlere ait olabileceği öne sürülüyor.

Antalya Valiliği'nin konuya ilişkin açıklamasında Lübnan'ın Ankara Büyükelçiliği tarafından 11 Aralık 2023 tarihinde Lübnan ile Suriye arasındaki sahil bölgesinden yaklaşık 90 kişiyi taşıyan bir teknenin Kıbrıs'a doğru hareket ettiği, saatler sonra tekneyle bağlantının kesildiği ve müteakiben teknenin kaybolduğu bildirildiğine işaret edilmişti.