Antalya ve Kıbrıs kıyılarına vuran cesetler: 'Yüzümüze tokat gibi çarpıyor'

Kuzey Kıbrıs Barolar Birliği İnsan Hakları Komitesi Başkanı Aslı Murat "Savaş ve çatışma ortamının insanlığı getirdiği nokta, yüzümüze tokat gibi çarpıyor" dedi.

Haber Merkezi

Antalya'da son 5 günde sahilde 6 cansız insan bedeni bulunurken, Kuzey Kıbrıs'ın Dipkarpaz ve Bafra sahillerinde de son iki hafta içinde 3 ceset bulunduğuna dikkat çekildi.

Kıbrıs Türk Barolar Birliği İnsan Hakları Komitesi Başkanı avukat Aslı Murat "Çevremizi saran ateş sarmalı, savaş ve çatışma ortamının insanlığı getirdiği nokta, yüzümüze tokat gibi çarpıyor" yorumunu yaptı.

Bugün Antalya'nın Aksu ilçesinde 5 yıldızlı bir otelin sahilinde erkek cesedi bulundu. Böylece son 5 günde Antalya sahillerinde bulunan ceset sayısı, 6'ya yükseldi.

DHA'nın haberine göre olay, saat 10.00 sıralarında Aksu Mahallesi Kemerağzı Mahallesi turizm beldesi Kundu Acısu Deresi suyunun sahile karıştığı yere yakın noktada meydana geldi. Babası Abdülaziz Güneş ile sahile balık tutmaya gelen Deniz Güneş, bir süre sahilde dolaştıktan sonra sahilde ceset görünce babasının yanına koşarak durumu anlattı. Abdülaziz Güneş, durumu 112 Acil Çağrı Merkezi'ne bildirdi. İhbarla bölgeye polis ekipleri sevk edildi. Ekipler, cesedin bir erkeğe ait olduğunu belirledi. Olay yeri inceleme ekipleri, çalışması esnasında yakınlardaki bir otelden getirilen plaj havlusuyla cesedin üzeri örtüldü.

Cansız beden, ekiplerin incelemesinin ardından Antalya Adli Tıp Kurumu'na kaldırıldı.

'Önce kütük sandım'

Deniz Güneş, "Burada biraz geziniyordum, belki bir şeyler bulurum diye sonra olta attım. Yan tarafıma bir baktım, önce kütük sandım, sonra ceset olduğunu fark ettim. Sonra babamın yanına koştum. Sonra da polisi aradık" dedi. Abdülaziz Güneş ise "Sabah balığa geldik. Oğlum görünce yanıma koşarak geldi ve 'Orada bir ceset var' dedi. Birlikte gidip, baktık. Önce kütüğe benzettim, ceset olduğunu anlayınca hemen polise haber verdik. Biraz panik olduk. Baya uzun süre olmuş öleli. Çünkü sadece kemikleri vardı" diye konuştu.

Öte yandan Çarşamba günü Antalya'nın Alanya ve Manavgat sahillerinde 1 çocuk ve 1 yetişkin cesedinin bulunmasının ardından dün de Manavgat'ta 2, Serik'te 1 ceset bulundu. Serik'in Kadriye Mahallesi'nde bulunan kadın cesedinin, Antalya'da 13 gün önce kaybolan Merve Şevval Elmas'a (18) ait olma ihtimali üzerine İstanbul'da yaşayan ailesi , DNA örneği alınması için Antalya'ya geldi. Son günlerde Antalya sahillerinde karaya vuran cesetlerin, bir göçmen teknesinin batmasından kaynaklanmış olabileceği üzerinde duruluyor.

Valilikten açıklama

Antalya Valiliği, son 5 günde Antalya sahillerinde 6 ceset bulunmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı: 

"Basın yayın organlarında yer alan ve Antalya kıyılarında bulunan cansız bedenlerle ilgili olay yeri inceleme ekiplerince yapılan incelemeler neticesinde; Kıyıya vuran 6 cansız bedenden birinin bir süre önce kaybolan M.Ş.E.’ye ait olduğu değerlendirilmektedir. Nihai sonuç adli tıp incelemesi sonucu ortaya çıkacaktır. Diğer 5 cansız bedene ait ayakkabı ve kıyafetlerin üretim yerinin Suriye olduğu belirlenmiştir. Lübnan'ın Ankara Büyükelçiliği tarafından 11 Aralık 2023 tarihinde Lübnan ile Suriye arasındaki sahil bölgesinden yaklaşık 90 kişiyi taşıyan bir teknenin Kıbrıs’a doğru hareket ettiği, saatler sonra tekneyle bağlantının kesildiği ve müteakiben teknenin kaybolduğu bildirilmiştir. Son bir haftalık meteorolojik kayıtlar incelendiğinde, hâkim rüzgârın Güney ve dalganın Güney Doğu yönünden geldiği tespit edilmiş olup, muhtemel teknenin batması sonucunda bahse konu cansız bedenlerin akıntı, rüzgâr ve dalga sebebiyle ilimizin kıyı hatlarına sürüklenebileceği ihtimali değerlendirilmektedir. 2023-2024 yıllarında Antalya ilinde herhangi bir düzensiz göçmen grubuna ilişkin intikal etmiş bir kaza/olay veya kayıp bildirimi bulunmamaktadır."

Kıbrıs'ta da 3 ceset: 'Kahrolalım bu zulme'

Kıbrıs’ın kuzeyinde, Dipkarpaz’da önceki gün çürümüş bir kadın cesedi, geçen hafta Pazar günü bir erkek cesedi kıyıda bulunmuştu. 8 Ocak'taysa Bafra Oteller Bölgesinde kayalıklar üzerinde sahile vurmuş ve çürümeye yüz tutmuş cansız  bir kadın bedeni bulunmuştu.

Kıbrıs Postası'nın haberine göre Kıbrıs Türk Barolar Birliği İnsan Hakları Komitesi Başkanı avukat Aslı Murat sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda son 5 günde 6 cesetin bulunduğu Antalya sahillerine ve ikisi Dipkarpaz’da biri Bafra’da bulunan 3 cesede dikkat çekti.

Aslı Murat'ın paylaşımı şöyle:

Antalya sahillerine de cesetler vurmaya başladı. 5 günde 6. ceset bulundu. Bizde de üç ceset, şimdilik. Çevremizi saran ateş sarmalı, savaş ve çatışma ortamının insanlığı getirdiği nokta, yüzümüze tokat gibi çarpıyor.

Savaş karşıtlığının, mülteciliğin ne anlamlara geldiğini, ne denli öneme sahip olduğunu oturup konuşalım şimdi. Kafamızı, iki elimizin arasına alalım ve kahrolalım bu zulme. Yazıklar olsun…