Kulis: Erdoğan, Mehmet Şimşek'i ikinci kez çağırdı

Toygun Atilla, 'yurtdışında bulunan Mehmet Şimşek'in saatler sonra Türkiye'ye döneceğini ve Erdoğan'la tekrar görüşeceğini' iddia etti.

Haber Merkezi

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, ekonominin başına eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'i getirme planı iddialara göre henüz kapanmadı. Patronlar Dünyası'ndan Toygun Atilla'nın haberine göre, yurtdışında bulunan Mehmet Şimşek, Erdoğan ile görüşmek üzere Türkiye'ye döndü. Şimşek'in ekonomi yönetiminde tam yetki talebinin karşılanabileceği konuşuluyor. 

'Aktif siyaseti düşünmüyorum' demişti

Erdoğan, Türk ekonomisinin başına getirmeyi arzuladığı eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile 20 Mart'ta Ankara'da AKP Genel Merkezi'nde görüşmüştü. AKP Genel Merkezi önüne kürsü konulmuş ve medya Şimşek'in açıklama yapması için hazır bekletilmişti. Ancak Mehmet Şimşek, AKP Genel Merkezi'ni arka kapıdan terk etmiş ve 'Aktif siyasete dönmeyi düşünmüyorum" açıklaması yapmıştı. 

Şimşek muhalefetle de görüştü

O görüşmenin ardından Erdoğan ve AKP'nin Mehmet Şimşek defterini kapattığı konuşuluyordu. Ancak 20 Mart'taki o görüşmenin ardından Mehmet Şimşek'in telefon diplomasisinin hiç durmadığı ortaya çıktı. Hem muhalefet hem de iktidar partisinin kurmaylarının Mehmet Şimşek'le görüşmeleri devam etti. Şimşek sonunda AKP'den gelen çağrılara kayıtsız kalamadı. 

İkinci buluşma Ankara'da

Habere göre, yurtdışında olan Mehmet Şimşek, AKP'nin daveti üzerine Ankara'ya döndü. Mehmet Şimşek ve Erdoğan'ın bir kez daha görüşecekleri öğrenildi.

Şimşek'in görüşmede, yine 'Ekonominin başına tam yetki ile geçerim, tüm atamaları ve kararları ben alırım, Beştepe'deki bazı danışmanlara el çektirilmesi'ni isteyeceği konuşuluyor.