Konya'da müflis özel okul patronu 'öğretmenler iş bıraktı' deyip ortadan kayboldu

Konya'da bir özel okul iflas etti ancak durumu velilere "öğretmenler iş bıraktı" diye duyurdu. Okula gidenler gerçeği öğrendi. Müflis patronun kaçıp sorumluluğu eğitimcilere yıktığı ortaya çıktı.

Mustafa Baş

Konya'nın Meram ilçesinde bulunan Konya Pusulam Koleji geçtiğimiz günlerde bir skandalla gündeme geldi. Okul yönetimi bayram arifesinde velilere öğretmenlerin işi bıraktığını öne sürerek, öğrencilerin sorun yaşamaması için velileri okula çağıran SMS atmıştı. Ancak okula giden veliler bambaşka bir gerçekle karşılaştı. Okul sahiplerinden kimseyi muhatap bulamayan veliler okulun aslında battığını, ancak patronun durumu "Öğretmenler iş bıraktı" diye duyurduğu gerçeğiyle yüzleştiler. 

Okul yönetimi bayram arifesinde velilere öğretmenlerin işi bıraktığını öne sürüp, öğrencilerin sorun yaşamaması için velileri okula çağıran SMS atmıştı. Oysa patron iflas edip ortadan kaybolmuş.

Öğretmenler aylardır maaşlarını alamıyor

Konya Pusulam Koleji olarak ismi geçse de aslında bu okul resmiyette Uğur Okulları'na bağlı bir okul. Franchise bedeli ödememek için yönetim yerel bir isimle devam etme kararı almış. 

soL'a konuşan bir öğretmen durumu şöyle anlattı: "Biz öğretmenler olarak mali bir çöküşün farkındaydık. Maaşlarımız geç yatıyordu. Hatta Ocak, Şubat ve Mart aylarında maaşlarımız yatmadı. Çoğumuzun evi kira, ailemiz var, faturalar birikti. Dolayısıyla zor günler içerisinde kaldık. Velilerden de her gün telefonlar geliyor durumla alakalı bilgi alabilmek için. Fakat biz de onlar kadar mağdur olduk." 

'Çocuğumu devlet okuluna almak için uğraşıyorum'

soL'a konuşan bir veliyse "Bayram bize zehir oldu, şimdi çocuğumu devlet okuluna almak için uğraşıyorum" dedi.

Veli "Bayramdan hemen önce mesajlar geldi. Biz ve genel olarak birçok veli bayram için şehir dışına çıkmıştık. Bu durum sanki daha önceden planlanmış gibi geldi. Çünkü tam o gün bize bu mesajı atmaları okula gitmemize engel olacak, orda hep beraber toplanıp kalabalık olmamıza mani olan bir zamanlamanın parçasıydı. Bu yüzden bayram bizim için zehir oldu. Kaç dönemdir okul sadece para konusunda velilerle iletişime geçiyor. Eğitim ikinci planda. Benim çocuğum 11. sınıfta, biz yine kötünün iyisiyiz. 8. ve 12. sınıf velileri daha kötü durumda kaldılar. Özel okul patronuna parasını kaptıran veliler de var. Ben şimdi çocuğumu devlet okuluna aldırmak için uğraşıyorum" diye konuştu.

Olayla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yetkili kişiler okulda velilerin devlet okullarına nakil taleplerini karşılamak için Pusulam Koleji'ne gittiler. Dönem ortası olmasına rağmen tüm öğrencilerin nakillerini sağlayıp okula "İş Göremez" raporu vereceklerini beyan ettiler.