Kilise saldırısında tutuklanan IŞİD'li 47 gün önce serbest bırakılmış

İstanbul'da Santa Maria Kilisesi'ne silahlı saldırıyla ilgili tutuklananlardan birinin daha önce IŞİD üyeliğinden yargılanırken 47 gün önce serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

Haber Merkezi

İstanbul’un Sarıyer ilçesinde bulunan Santa Maria Kilisesi'ne yapılan saldırı sonrası gözaltına alınarak tutuklanan IŞİD üyelerinden birisinin daha IŞİD suçlamasıyla yargılandığı ve serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

10 Haber’den Masum Gök’ün haberine göre daha önce IŞİD davasında serbest bırakılıp kilise saldırısının ardından tutuklanan IŞİD üyesi Mirzoev ile bağlantısı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınarak tutuklanan Muhammed Dakiev'in de kilise saldırısından 47 gün önce serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

1998 Çeçenistan doğumlu olan Dakiev, 10 Ağustos 2023’te IŞİD üyesi Mirzoev ile bağlantısı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınarak tutuklandı.

12 Aralık 2023'te davanın ilk duruşmasında Dakiev de diğer sanıklarla beraber beraat etti. Oturma izni de olmayan Dakiev Çeçenistan’dan Rusya’da askerlik yapmak istemediği için geldiğini söyledi. Dakiev IŞİD davasından gözaltına alındığında savcılık ifadesinde Mirzoev’i tanıdığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

Sadece ifademe eklemek istediğim bir husus vardır. O da Mirzoev isimli şahsı fotoğrafı gösterildiğinde tanımadığımı belirtmiştim. Ancak ifadeden sonra hatırladım. ABD’ye gidebilmek amacıyla Meksika ülkesine uçak bileti olup olmadığını bu şahıs bana sormuştu. Bunun haricinde şahısla herhangi bir bağlantım olmadı. İfademde sorulan pasaport görselleri, uçak biletleriyle ilgili tüm bildiklerimi anlattım.”

Dosya istinafta

Dakiev’in yargılandığı davada 12 Aralık’ta görülen duruşmada savcının "terör örgütü üyeliğinden" cezalandırılmasını istemesine rağmen mahkeme bütün sanıkların delil yetersizliğinden beraatına karar vermişti.

Savcı karara itiraz ederek dosyayı istinafa taşıdı. Şu an istinafın vereceği karar bekleniyor.

Kilise saldırısının ardından gözaltına alınanlardan Edelkhan Inazhaev'in de 28 Haziran 2016'da IŞİD'in gerçekleştirdiği İstanbul Atatürk Havalimanı bombalı saldırısı şüphelisi olduğu ortaya çıkmıştı.

33 ilde IŞİD operasyonu

Tutuklanan isimlerin daha önce de IŞİD'den yargılanmış olmaları, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya hemen her gün sosyal medya hesabından Emniyet operasyonlarını duyurup "terörün belini kırdık" ifadelerini kullandığı açıklamalar yaparken, IŞİD'in olası saldırılarına yönelik önleyici adımların atılmadığına işaret ediyor.

Yerlikaya bugün de IŞİD'e yönelik 33 ilde düzenlenen operasyonda toplam 147 şüphelinin yakalandığını duyurduğu paylaşımında "Yılın 365 günü, 4 mevsim, 12 ay, gece gündüz demeden operasyonlar düzenliyoruz" ifadelerini kullandı.