Kenevir şirketi patronu istedi, AKP adım attı: Tıbbi kenevir yasası hazırlanıyor

Türkiye’de ilk tıbbi kenevir şirketinin patronunun raporunu inceleyen AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, partisinin tıbbi kenevir yasası hazırladığını söyledi.

Haber Merkezi

Hürriyet yazarı Yalçın Bayer köşe yazısında tıbbi kenevir konusunda "uzman" olduğunu söylediği Dr. Hüseyin Demirtaş ile yaptığı görüşmeye yer verdi.

Türkiye’de ilk tıbbi kenevir şirketi TURCANNABİS’in de patronu olan Demirtaş, kenevirin tıp alanında kullanıldığı örneklere yer vererek şirketini "Almanya neden Kanada’dan almak yerine Türkiye’yi medikal kenevir ekim üssü yapmasın?" düşüncesiyle yola çıkarak kurduğunu söyledi.

'Saray başta olmak üzere TBMM’deki partilere raporumu ulaştırdım'

Demirtaş, "Saray başta olmak üzere TBMM’deki partilere ‘Kenevir trenini kaçırmamak için acil eylem planı şart’ başlıklı 15 sayfalık raporumu ulaştırdım. Hatay Milletvekili Doç. Dr. Hüseyin Yalman bana ilgi gösterdi ve üzerinde daha çok çalışmamı ve ekip oluşturmamı istedi" ifadesini kullandı.

Bayer, AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman’ın ifadeleri aktardı.

Bayer, şu ifadeleri kullandı:

"AKP iktidarı, tıbbi kenevir yasasını hazırlarken Doç. Dr. Yayman, aralarında uluslararası ün ve tecrübeye sahip uzmanlarla çalışacaklarını bildiriyor ve 'önümüzdeki günlerde tıbbi kenevirin serbest bırakılması için kanun teklifini sunacaklarını' belirtiyor. Yayman, Danışma Kurulu’nun başına Türkiye’nin ilk radikal kenevir girişimi (startup) olan Türk Cannabis Medikal Bitkileri’nin kurucusu ve sahibi, kenevir uzmanı Dr. Hüseyin Demirtaş’ın geleceğini belirtiyor. Danışma Kurulu’nda ayrıca dünyanın en büyük ikinci medikal kenevir şirketi olan Tilray Inc.’de 4,5 yıldır üst düzey yönetici olarak çalışan İstanbul doğumlu Musevi Türk vatandaşı Cemi Vur; annesi Türk, babası Arap, Ürdün kökenli, Bonn’da yaşayan tıp doktoru ve kenevir uzmanı Dr. Khalid Salim; Amerika’da yaşayan ve 15 yıldır medikal kenevir üzerinde çalışmış olan Ebubekir Erdal Kasa gibi isimlerin yer alması bekleniyor."